Jak linkować stronę?

Jak linkować stronę

Linkowanie jest jednym z najważniejszych procesów SEO. Bez niego nie możemy mówić o pozycjonowaniu i zajmowaniu wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Istnieje jednak szereg wątpliwości związanych z pozyskiwaniem linków, żeby były one dopasowane do wymogów przeglądarki. Jak zatem prawidłowo linkować stronę?

Zmiany algorytmu a linkowanie

Na ranking stron internetowych odpowiada przede wszystkim algorytm. Tez zaś ulega ciągłym zmianom, aby jeszcze lepiej przygotowywać wyniki dla użytkowników. Aktualizacjom nie uszedł także cały proces linkowania, czyli pozyskiwania odnośników, a przez to poprawianie swojej pozycji w wyszukiwarce.

Taką zmianą było bez wątpienia wprowadzenie algorytmu Pingwin, który stał się częścią głównego silnika Google w 2016 roku, został natomiast ogłoszony już w 2012 roku. Jego zadaniem jest walka z linkami o niskiej jakości ze stron uznawanych za spamerskie. W jego wyniku ucierpiało wiele portali, które opierały się głównie na wielu odnośnikach, pochodzących ze słabych źródeł.

Nie oznaczało to jednak końca linkowania. Wręcz przeciwnie. Aktualizacja algorytmu przełożyła środek ciężkości przede wszystkim na jakość, a nie ilość. Dlatego strony, które dbają o naturalne hiperłącza oraz dostarczają wysokiej jakości treść, są wyróżniane. Jak się jednak odnaleźć pośród nich?

Uważajmy na podejrzane oferty

Jak już wspomnieliśmy, jakość linków ma największe znaczenie. Nie powinniśmy zatem skupiać się na ich ilości. Wciąż jednak możemy odnaleźć oferty, które proponują kilkaset linków za grosze. Nawet jeśli faktycznie pozyskamy w ten sposób linki, jest marna szansa na to, że zostaną one dobrze odebrane przez Google.

Kupując dużą ilość odnośników po niskiej cenie, możemy być pewni, że pochodzą one ze stron o wątpliwej jakości. Niektóre mogą nam wręcz zaszkodzić, jeśli są niezgodne z Google lub też zawierają treści pornograficzne. Linki z takich źródeł mogą niestety zmniejszyć naszą pozycją.

Dywersyfikujmy linkowanie

To jasne, że mamy kilka fraz, na których zależy nam najbardziej. Nie może to jednak oznaczać, że będziemy linkować tylko na nie. Takie działanie będzie wyglądać bardzo podejrzanie w oczach Google. Dlatego warto dywersyfikować swoje działania, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie.

Na co należy zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim nie używajmy tych samych anchorów. Do naszej dyspozycji mamy szereg fraz, które możemy zastosować. W końcu nie jest też tak, że użytkownicy szukają nas tylko po jednym słowie kluczowym. Im więcej ich znajdziemy, tym do większej grupy trafimy.

Ponadto pozyskujmy odnośniki z różnych źródeł. Niech nie będą to tylko katalogi SEO, które swoją drogą nie są już tak skuteczne tak, jak kiedyś. Warto sięgnąć także do zewnętrznych portali, blogów, for, a nawet mediów społecznościowych. Tym sposobem przekażemy swój adres jak największej grupie, a Google nie nabierze wątpliwości co do naszego profilu linków.

Świadomie wybieraj anchory

Anchor jest to tekst, pod którym wyświetla się link. Może być to słowo kluczowe, nasza nazwa, a nawet czysty adres URL. Podobnie jak w przypadku źródeł linków, anchory również powinny być zdywersyfikowane. Warto zatem wykorzystywać różne ich kombinacje, aby osiągnąć naturalny efekty. Każdy z rodzai anchorów ma swoje właściwości, których warto być świadomym.

Najczęściej możemy się spotkać z Exact Matchem, czyli anchorem sprzedażowym. Zawiera on ścisłe dopasowanie frazy kluczowej, na którą chcemy się pozycjonować. Link tego rodzaju wygląda bardzo przyjaźnie i aż się prosi o ciągłe wykorzystanie. Bądźmy jednak świadomi, że jego nadużywanie może zostać uznane za manipulację algorytmu, co z kolei może poskutkować karą ze strony wyszukiwarki.

Adres URL jest zaś jednym z najprostszych do zastosowania, ponieważ wystarczy umieść cały adres w treść wpisu, bez dodatkowego anchora. Warto wykorzystywać tego rodzaju linki w swoim profilu, ale pamiętajmy, że nie zawierają one żadnych słów kluczowych, dlatego poleganie wyłącznie na nich w kontekście pozycjonowania może nie nieść ze sobą pożądanych rezultatów.

Trzecim często spotykanym odnośnikiem jest tak zwany anchor brandowy. W tym przypadku w anchorze wpisujemy nazwę swojej marki. Takie działanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim odpowiada nie tylko za poprawę naszej pozycji, ale także za budowę rozpoznawalności marki. Przekłada się na działania PR-owe i może wspomóc naszą kampanię wizerunkową.

Ciągła praca nad witryną

Nawet najlepiej nakreślona strategia linkowania nie odniesie zamierzonych skutków, jeśli nie połączymy jej z optymalizacją strony. Pamiętajmy bowiem, że oba te czynniki mają znaczący wpływ na pozycję naszej witryny i nie może działać wybiórczo.

Dlatego nie zapominajmy, aby dbać o aspekty techniczne oraz contentowe. Wartościowe treści nie tylko są dobrze odbierane przez wyszukiwarkę, ale także przez użytkowników, którzy chcą zostać na naszej stronie i dłużej.

Linkowanie jest nieodłączną częścią pozycjonowania strony. Jego celem jest wskazanie wyszukiwarce, że nasza witryna jest wartościowa, a także związana z określonymi słowami kluczowymi. Żeby osiągnąć sukces na tym polu, musimy dążyć do jak najbardziej naturalnego efektu. Jego zaś zapewni nam dywersyfikacja oraz pozyskiwanie linków z jak najlepszych źródeł.