Pozycjonowanie z Polski na rynek w UK

Czy angielskie SEO jest trudniejsze od polskiego? Kiedy zaczynamy pracować z zagranicznymi klientami, pojawia się przed nami wiele wyzwań. Pozycjonowanie strony w Wielkiej Brytanii może wymagać małego przeskoku w nawykach, jakie do tej pory sobie wyrobiliśmy. O czym warto pamiętać, zanim rozpoczniemy pracę?

Odpowiedni język

Nawet jeśli wydaje nam się, że znamy perfekcyjnie język angielski, warto skorzystać z rady osoby bezpośrednio z branży. Liczne niuanse językowe występują w końcu także w języku polskim, jeśli wybieramy słowa kluczowe z niszowej dziedziny. W przypadku rynku globalnego problem może eskalować.

Pamiętajmy, że zagraniczni użytkownicy mogą mieć inne przyzwyczajenia językowe. Zwykła kalka z języka polskiego na angielski nie wystarczy, aby dotrzeć do właściwego klienta. Wiele słów ma w końcu kilka znaczeń i łatwo o nieporozumienie. Żeby dobrać odpowiednie słowa kluczowe, należy poznać branżę. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z rady osoby, która zna ten rynek. Dzięki temu unikniemy językowych niuansów.

Monitorowanie widoczności

Kiedy optymalizujemy polskie serwisy, korzystamy z narzędzi, które pozwalają na monitorowanie pozycji na wybrane słowa kluczowe. W tym przypadku najczęściej korzystamy z polskich programów, które posiadają szeroką bazę polskich słów.

W przypadku pozycjonowania witryn anglojęzycznych narzędzia te mogą nie być wystarczające. Zbyt wąska baza słów w obcym języku uniemożliwi rzetelne sprawdzenie naszej, jak i pozycji konkurencji. Dlatego warto poszukać programów zagranicznych, dedykowanych na dany rynek.

Linkbuilding

Dobrą wiadomością jest to, że pozycjonowanie w UK jest dostosowane pod te same algorytmy, co pozycjonowanie w Polsce. Dzięki temu poszczególne procesy oraz działania pozostają te same. Dotyczy to między innymi linkowania zewnętrznego, które polega na pozyskiwaniu dobrych odnośników do pozycjonowanej witryny.

Skąd pozyskiwać linki do strony anglojęzycznej? Możliwości jest tyle samo co w przypadku polskiej witryny. Pamiętajmy jednak, że wybrane witryny nie mogą być polskie. Dlatego potrzebujemy nowych portali i zapleczy, kierowanych na rynek angielski.

Artykuły sponsorowane

Podobnie jak w przypadku polskich stron, artykuły sponsorowane są dobrym źródłem do pozyskiwania linków. Jeden odnośnik ze znanego lokalnie portalu nie tylko wzmocni naszą pozycję, ale również wygeneruje dodatkowy ruch na stronie.

Ustalając budżet na linkowanie, musimy wziąć pod uwagę, że koszt jednego artykułu sponsorowanego może być wyższy aniżeli polska publikacja. Decydując się na wysokie parametry i dobrą jakość, cena może przekroczyć nawet 200 funtów.

Pamiętajmy także o zleceniu dla copywritera. Osoby, które są native speakerami lub biegle władają angielskim, mają wyższą stawkę. Jeśli zaś mamy już przygotowane treści w języku polskim, powinniśmy zlecić specjaliście ich tłumaczenie.

Analiza profilu linkowego

Analiza i monitorowanie profilu linkowego jest nieodłączną częścią pozycjonowania. Zanim jednak pozyskamy pierwszy link, warto sprawdzić pod tym kątem konkurencję. Wiedza na temat źródeł odnośników innych stron może być wskazówką dla naszych dalszych działań.

Dedykowane ku temu programy jak Majestic pozwalają sprawdzić, które portale linkują do naszej konkurencji. Pamiętajmy jednak, aby wybierać tylko te strony, które mają wysoki autorytet. Linki pozyskane z nich przekażą znacznie więcej mocy, aniżeli te z losowych portali o wątpliwej renomie. Warto skrupulatnie sprawdzać linkującą witrynę, ponieważ strony o negatywnej historii mogą nam wręcz zaszkodzić.

Wybór hostingu oraz domeny w UK

Pozycjonując stronę na zagranicznym rynku, musimy zmienić niektóre nasze przyzwyczajenia i zwrócić uwagę na inne aspekty. Dotyczy to zwłaszcza wątków technicznych. Jak się okazuje, wybór hostingu czy nawet samej domeny nie jest bez znaczenia dla wyszukiwarki.

Lokalny hosting

Jeśli zależy nam na szybkim ładowaniu się strony, powinniśmy korzystać z lokalnego adresu IP. W przypadku, kiedy nie jesteśmy w Wielkiej Brytanii, warto wybrać angielskiego hosta, który będzie miał tam swój serwer. Ułatwi to geolokalizację, dzięki której strona internetowa jest wyświetlana osobom przebywających w Anglii. Ponadto lokalny serwer poprawia responsywność witryny, co ma przełożenie na współczynnik odrzuceń. Użytkownicy nie będą dzięki temu rezygnować ze strony z powodu zbyt długiego oczekiwania na odpowiedź.

Domena w UK

Drugą kwestią, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, jest wybór domeny. W tym przypadku mamy dwie opcje. Możemy wybrać krajową końcówkę, czyli „.uk” lub międzynarodową – „.com”. Na którą się zdecydować? Zależy to przede wszystkim od tego, czy chcemy kierować stronę wyłącznie na Wielką Brytanię, czy też na inne kraje anglojęzyczne. Jeśli decydujemy się na lokalny rynek, końcówka krajowa jest jak najbardziej wskazana, ponieważ Google wyświetli naszą stronę w danej lokalizacji.

Jak widzimy, pozycjonowanie strony w UK nie jest bardzo odmienne od pozycjonowania stron w Polsce. W obu przypadkach najważniejsze jest, aby zrozumieć docelowy rynek oraz odbiorcę. Dzięki temu lepiej przystosujemy naszą witrynę do oczekiwań obcokrajowców. Współczesne narzędzia do marketingu umożliwiają pracę nawet z drugiego krańca globu. Nic nas zatem nie powstrzymuje, aby rozszerzyć swoją działalność o inne kraje.