Co to jest SEO copywriting?

Co to jest SEO copywriting

SEO copywriting to połączenie ze sobą dwóch światów: wyszukiwarki oraz użytkownika. Przygotowane w ten sposób treści mogą konkurować o najwyższe miejsca w wyszukiwarce, pozyskując grono nowych klientów. W czym SEO copywriting może nam pomóc i gdzie możemy go wykorzystać, aby tworzyć skuteczne treści?

Do czego potrzebny jest SEO copywriting?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie zaprzątał sobie głowy SEO copywritingiem. Co się jednak stało w ostatnim czasie, że nastawienie to musiało się zmienić? Wpłynęły na to przede wszystkim oczekiwania wyszukiwarki, jak i samych użytkowników.

Uporządkowanie treści, znajdujących się na stronach internetowych było konieczne, aby internet przestał przypominać spam. Kopiowanie cudzych tekstów oraz nienaturalne upychanie słów kluczowych w celu polepszenia pozycji w wyszukiwarce było na porządku dziennym aż do 2003 roku, czyli do zmiany algorytmu Floryda, który przetasował większość pozycji w wynikach wyszukiwania.

W roku 2019 pojawiła się aktualizacja tego algorytmu – Floryda 2. Ma ona na celu jeszcze lepszą analizę publikowanych treści pod względem ich jakości przy jednoczesnej weryfikacji profilu linkowego.

O czym to świadczy? Google chce dostarczać użytkownikom jak najlepszą treść. W tym celu musi ona zaspokoić zarówno oczekiwania algorytmu jak też osób, które ją czytają. SEO copywriting łączy oba te światy. Odpowiednia struktura oraz dobrane słowa kluczowe przy jednoczesnym zadbaniu o wartość merytoryczną stworzą treść, która jest ciekawa dla użytkowników.

SEO Copywriting a copywriting

Obecnie osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z marketingiem, mogą mieć problem, aby rozróżnić SEO copywriting od szerokiego pojęcia, jakim jest sam copywriting. Można jednak przyjąć definicję, według której osoba zajmująca się copywritingiem jest odpowiedzialna za przygotowanie treści na potrzeby nie tylko stron internetowych, ale także na ulotki, banery, slogany reklamowe i inne działania, obejmujące zarówno media tradycyjne, jak i internetowe.

Z kolei osoba odpowiedzialna za SEO copywriting przygotowuje treści na potrzeby wyłącznie internetu. Mogą to być zarówno teksty na stronę główną jak też opisy produktów, artykuły blogowe, czy też wpisy na katalogi stron.

Z uwagi na przeniesienie większości działań do internetu, jak też przez zmiany algorytmu Google, różnica między copywriterem a SEO copywriterem jest niewielka lub nie istnieje wcale. Firmy, które szukają osoby zajmującej się copywritingiem, oczekują, że przygotowane przez nie treści będą zarówno spełniały wymagania wyszukiwarki jak też zaspokajały potrzeby użytkowników.

Wpływ SEO copywritingu na webwriting

Żeby strona zyskała zainteresowanie użytkowników, musi być odpowiednio przygotowana. Kluczowe są nie tylko unikalne treści, ale także przygotowanie infografik, rozmieszczenie poszczególnych elementów oraz dodanie dodatkowych materiałów. Dzięki temu użytkownik nie tylko odszuka potrzebne informacje, ale będzie także chciał pozostać na witrynie dłużej. Tym zajmuje się tym właśnie webwriting.

Przygotowanie tekstu oraz jego struktury jest jednak niewystarczającym zabiegiem, jeśli nie połączymy go z SEO copywritingiem, który ma na celu nasycenie treści słowami kluczowymi. Zbagatelizowanie aspektów optymalizacji treści pod SEO, poskutkuje tym, że nawet najlepiej przygotowane teksty na stronie internetowej, nie znajdą się wysoko w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie – nie zostaną ukryte przez użytkowników.

O jakich aspektach SEO warto zatem pamiętać, aby nasze wysiłki nie poszły na marne? Oprócz nasycenia strony słowami kluczowymi warto, żeby tekst miał odpowiednią strukturę oraz był sformatowany. Użytkownik, który odwiedza naszą stronę internetową, powinien od razu wiedzieć, jakie usługi ona oferuje i co może mu zaproponować. W tym celu dobrze pisać zwięźle i rzeczowo, nie używając trudnego języka i długich zdań.

Skuteczny content marketing dzięki SEO copywritingu

Z racji, że SEO copywriting stawia sobie za zadanie polepszenie widoczności strony w wyszukiwarce, jak też na przekazanie użytkownikom wartościowej treści. Jest on ważnym elementem kampanii marketingowej.

Dzięki połączeniu SEO copywritingu oraz content marketingu, przygotowane treści będą jeszcze bardziej skuteczne w trafianiu do zdefiniowanej grupy docelowej. Zachowanie spójności oraz publikacja merytorycznych i wartościowych artykułów jest jednym z celów content marketingu. Nie zapominajmy jednak, że nie możemy go ograniczać wyłącznie do treści. Działania tego rodzaju obejmują także przygotowanie video, infografik, webinarów i innych publikacji, mających za zadanie utrzymanie zainteresowania użytkownika marką.

Podsumowanie

Nie da się ukryć zależności, jakie zachodzą między SEO copywritingiem a webwritingiem oraz content marketingiem. Dzięki niemu możemy zespolić elementy i sprawić, że przygotowane treści nie utoną pośród innych tekstów w internecie. Dostosowanie publikacji pod wymogi wyszukiwarki przy jednoczesnym spełnieniu potrzeb użytkownika to najlepsza droga do wysokiej pozycji w internecie.