Co wpływa na pozycjonowanie strony?

co wpływa na pozycjonowanie strony

Na pozycjonowanie strony wpływa wiele czynników, na które nie ma jednej gotowej recepty. Jednakże możemy wyróżnić najważniejsze aspekty, które wpływają na widoczność naszej strony. Przyczynią się one zarówno do poprawienia pozycji w wynikach wyszukiwania, jak i do zwiększenia ruchu, a tym samym sprzedaży.

Czym jest pozycjonowanie strony

Zanim omówimy poszczególne czynniki, które wpływają na pozycjonowanie, warto wyjaśnić, czym jest ten proces i co ma on na celu. Pozycjonowaniem bowiem nazywamy działania, które pomagają w osiąganiu jak najlepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu witryna dociera do jak największej ilości użytkowników, a co zatem idzie – potencjalnych klientów.

Pozycjonowanie to szereg czynności, obejmujące zarówno działania na samej witrynie, jak i na zewnątrz. Zaliczamy do nich między innymi: audyt SEO, linkowanie, analityka, znaczniki Google, jak też content marketing. I chociaż nie są znane wszystkie oficjalne czynniki, które wpływają na naszą pozycję, to warto omówić te, które powinny być dla nas najważniejsze, jeśli chcemy posiadać skuteczną i atrakcyjną witrynę w internecie.

Audyt SEO

Audyt SEO jest dla wielu osób punktem wyjścia. To właśnie on umożliwia nam sprawdzenie, czy strona, jaką dysponujemy, działa poprawnie i czy jest przyjazna użytkowniki. Wykonuje się go przy pomocy szeregu narzędzi, umożliwiających monitorowanie witryny. Tak przyrządzonego dokumentu nie należy jednak odkładać do szuflady, ale wprowadzić zalecane poprawki.

Czynniki, jakie są brane pod uwagę w trakcie audytu SEO:

– analiza aktualnej widoczności – czyli pozycja naszej strony na dane słowa kluczowe

– optymalizacja tekstów – zawartość nagłówków H1-H6, pogrubień czy wypunktowań

– słowa kluczowe – ich dobór oraz nasycenie, jak też sposób rozmieszczenia na stronie

– adres URL – przede wszystkim zwrócenie uwagi na jego długość oraz łatwą konstrukcję

– mapa strony i plik robot.txt – jedne z kluczowych plików, aby strona poprawnie się indeksowała

– unikalność treści – sprawdzenie, czy dostępne treści na witrynie są nieskopiowane z innych źródeł

– prędkość ładowania strony – zmierzenie, ile czasu potrzebuje witryna, aby załadować się na poszczególnych urządzeniach i co ją może spowalniać

– przystosowanie na urządzenia mobilne – nasza witryna powinna bez problemu uruchamiać się na telefonach komórkowych, do czego stosuje się między innymi narzędzie do budowania statycznych treści – AMP (Accelerated Mobile Pages)

Słowa kluczowe

Dobór słów kluczowych jest niewątpliwie jednym z najważniejszych działań pozycjonowania on-site, czyli wewnątrz strony. To dzięki nim na naszą stronę trafiają odpowiedni odbiorcy, którzy będą skłonni skorzystać z naszej oferty.

Nie wystarczy zastosować wiele fraz w obrębie witryny, aby poprawić swoją pozycję. Słowa kluczowe muszą wyglądać przede wszystkim naturalnie. Umieszcza się je nie tylko w treściach, ale także w opisie strony, adresach URL, tytułach oraz anchorach. Ich optymalna ilość waha się w granicach 1,5-5% i jest zależna przede wszystkim od długości tekstu.

Warto przy tym wyróżnić frazy typu short oraz long tail, czyli krótkie słowa kluczowe oraz z „dłuższym ogonem”. Krótsze słowa kluczowa to najczęściej to pojedyncze określenia na naszą ofertę, np.: „pozycjonowanie”. Z kolei dłuższe fazy są bardziej opisowe, typu „pozycjonowanie stron jak się nauczyć”.

Pomimo tego, że proste słowa kluczowe będą generować nam najwięcej ruchu, nie należy się ograniczać się tylko do nich. Warto bowiem wiedzieć, że długi ogon dociera do zawężonej grupy odbiorców, a co za tym idzie bardziej zdecydowanych na skorzystanie z oferty. Dzięki ich synergii może zadbać jednocześnie o sprzedaż, jak i ruch na stronie.

Jakość zamieszczanych treści

Treść na naszej witrynie wspomaga pozycjonowanie, o ile zostanie poprawnie przygotowana. Przede wszystkim musi być przystosowana do reguł SEO. Nie możemy zatem kopiować tekstów z innych witryn  ani tworzyć niskiej jakości content.

Publikowane teksty muszą ciekawe oraz angażujące dla użytkownika. Dlatego lepiej jest się skupić na pojedynczych artykułach, aniżeli zamieszczać wiele tak zwanych zapychaczy. W tym celu możemy wykorzystać teksty typu poradniki, case study, czy także zestawienia i analizy. Krótko mówiąc, to czego pożądają nasi odbiorcy. Odpowiedni content marketing w obrębie i na zewnątrz witryny wpływa na naszą rozpoznawalność, a także budują nam silną markę.

Linkowanie zewnętrzne

Linkbuilding odbywa się na zewnątrz witryny (off-site). Jednakże on również odgrywa niebagatelną rolę w przypadku pozycjonowania witryny i może w znaczny sposób polepszyć jej pozycję. Polega on nie tylko na zdobywanie przychodzących linków, ale także budowania zaplecza pozycjonerskiego.

Dobierając poszczególne linki, należy skupić się na tym, aby pochodziły one z wartościowych domen. Tym sposobem unikniemy niechcianego odnośnika z witryny, gdzie miały miejsca nieetyczne praktyki black hat SEO.

Pozycjonowanie jest zależne od wielu indywidualnych czynników związanych z naszą branżą, jak i z samą witryną. Jak jednak się przekonaliśmy, jest parę uniwersalnych rozwiązań, które łączy jedno: jakość. Im większą uwagę poświęcimy na jakość aniżeli na ilość, tym łatwiej będzie nam dotrzeć do nowych użytkowników oraz znaleźć na dobrej pozycji w wyszukiwarce.