Co zrobić, aby strona była wyżej w Google

Nawet najlepsza strona internetowa będzie bezużyteczna, jeśli nie można jej odnaleźć w wyszukiwarce. Im wyższa pozycja witryny, tym więcej potencjalnych użytkowników ją odwiedzi. Z  rozwiązaniem przychodzą nam narzędzia SEO, które pomogą nam w pozycjonowaniu oraz w optymalizacji strony. Zastosowanie się do poniższych rad pozwoli nam przybliżyć się do naszego celu.

Przede wszystkim content

Tylko systematyczna publikacja będzie skuteczna do pozyskania ruchu na naszą stronę. Warto zapełnić witrynę tekstami nie tylko w formie artykułów, ale także opisami produktów, przedstawieniem oferty oraz zaprezentowaniem swojej marki. Użytkownik, który wchodzi na naszą stronę, powinien od razu wiedzieć, czym się zajmujemy i w czym możemy mu pomóc. Dlatego też opowiedzenie o swoich usługach w sposób zwięzły oraz rzeczowy jest niezwykle istotne, aby nie stracić potencjalnego klienta.

O czym pisać?

Wiemy już, że warto pisać i zapełniać naszą stronę treściami. Jednakże skąd mamy wiedzieć, jaką tematykę wybrać? W tym celu pomoże nam zdefiniowanie naszej grupy docelowej. Odpowiadanie na potrzeby i pytania użytkowników, jest najlepszą metodą zdobycia czytelników. Możemy posłużyć się naszym doświadczeniem, sprawdzić konkurencyjne portale, jak też sprawdzić częstotliwość wyszukiwanych haseł.

Nie ograniczajmy contentu wyłącznie do treści. Publikowane artykuły warto wzbogacać infografikami, zdjęciami i innymi elementami, które ułatwiają ich odbiór. Obecnie coraz więcej marek decyduje się na publikację materiałów video. Taka forma umożliwia zaprezentowanie produktu i jego zastosowania, jak też opowiedzenie o zagadnieniach, którymi się zajmujemy.

Publikacja contentu w kilku kanałach

Oczywiście nikt nie zaprzeczy, że strona internetowa to najważniejsze medium, w którym powinniśmy publikować treści. Nie może to być jednak jedyny kanał dystrybucji. Użytkownicy korzystają przecież także z mediów społecznościowych, jak też z innych portali. Nie powinno nas zatem tam zabraknąć.

Warto wiedzieć, gdzie nasi użytkownicy spędzają najwięcej czasu. W zależności od branży mogą to być lifestylowe portale i media społecznościowe jak Facebook, jak też strony specjalistyczne oraz LinkedIn. Tu z pomocą znowu przychodzi nam definicja grupy odbiorców, która powinna odpowiadać na pytanie: Gdzie znajdę użytkowników?

Prowadzenie profilu na portalach społecznościowych to dobra droga do nawiązania nowych relacji oraz zaciśnięcia więzi z obecnymi. Warto publikować na nich osobne wpisy, jak też dzielić się swoimi materiałami video oraz publikacjami z bloga.

Nie powinno nas także zabraknąć na zewnętrznych portalach. W przypadku umieszczania artykułów sponsorowanych, czy też udzielania wywiadów, nie możemy zapomnieć o umieszczanie linków do naszej strony. Pomogą one nie tylko użytkownikom w dotarciu do naszej strony, ale będą miały także przełożenie na pozycjonowanie witryny. Im więcej odnośników z dobrych witryn, tym nasza pozycja będzie lepsza.

Optymalizacja strony dla wyszukiwarki

Stworzenie strony, która będzie atrakcyjna dla użytkownika to tylko połowa sukcesu. Nie zapominajmy o tym, kto, a raczej co, odpowiada za to, że witryna będzie widoczna. Odpowiedzią są oczywiście roboty wyszukiwarki. Dobra wiadomość jest taka, że optymalizacja SEO ma na celu poprawienie strony nie tylko dla samych robotów, ale przede wszystkim dla użytkowników.

O co należy zadbać? Przede wszystkim o to, aby strona mogła być odpowiednio odczytana. Roboty są tylko robotami. Pomimo że nauczanie maszynowe jest coraz skuteczniejsze, wciąż potrzebujemy specjalnego języka, który jest zrozumiały dla wyszukiwarki. W tym celu umieszczajmy artykuły, pamiętając o dodawaniu nagłówków H1-H6 w treści oraz o opisywaniu zdjęć za pomocą atrybutu ALT. Wiele systemów ułatwia to zadanie poprzez dedykowane wtyczki jak na przykład Yoast dla WordPressa.

Wyszukiwarce nie jest także obojętna struktura adresów URL. Unikajmy polskich znaków oraz cyfr. Adres powinien być jak najprostszy, aby został odpowiednio przeczytany przez roboty. Ponadto w obrębie serwisu warto  umieszczać linki do innych podstron. Linkowanie wewnętrzne jest prostym zabiegiem, które ułatwia użytkownikom poruszanie się po stronie, jak też wpływa na pozycjonowanie witryny. Pamiętajmy, aby odnośniki były aktualne i żeby prowadziły do tematycznych podstron.

Na koniec omówmy równie ważne aspekty, o których część właścicieli stron niesłusznie zapomina. Mowa tutaj przede wszystkim o dostosowaniu witryny do urządzeń mobilnych. Zasada mobile first jest ważna pod względem użytkowników. Patrząc na statystyki z Google Analytics, dowiemy się, ile ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych. W tym celu witryna powinna być zoptymalizowana, a jej ładowanie nie być zbyt powolne. Możemy skorzystać z takich narzędzi jak Page Speed Insight, które ocenią kondycję strony pod tym kątem.

Czy SEO możemy zająć się samemu?

W optymalizacji oraz w pozycjonowaniu pomogą nam agencje marketingowe. Czy jednak możemy działać samemu? Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, żeby samemu pracować nad SEO. Jeśli strona jest niewielka, zadbanie o najważniejsze aspekty nie powinno być pracochłonne. Jednakże  jeśli chcemy osiągać jeszcze lepsze wyniki lub też posiadamy rozbudowaną witrynę, samodzielne SEO będzie pochłaniało nam bardzo wiele czasu. Agencja marketingowa pozwoli nam zaoszczędzić wiele godzin pracy oraz zapewni o efektach i większej skuteczności.