Content marketing – czym jest i jak go tworzyć?

Content marketing – czym jest i jak go tworzyć

Jak skłonić użytkownika, aby samodzielnie zapoznał się z ofertą naszej marki? Z rozwiązaniem przychodzi nam content marketing, czyli strategia opierająca się na tworzeniu atrakcyjnych, spójnych treści, które sprawiają, że klient zostanie z nami na dłużej. Za wykorzystaniem content marketingu stoi wiele argumentów oraz korzyści. Jak zatem przygotować skuteczną strategią?

Czym jest content marketing?

Za pomocą content marketingu możemy nie tylko wykreować atrakcyjny przekaz, ale także pozyskać nowych klientów dla swojej marki. Wszystko to dzięki cechom takim jak temat interesujący dla użytkownika, dopasowanie działań do grupy docelowej, publikacja rzetelnej wiedzy. Dzięki temu marketing treści wnosi do naszego przekazu reklamowego dodatkową wartość, w przypadku której jakość oraz atrakcyjność są priorytetami. Opiera się on na jednostronnym przekazie, który pozwala na zbudowanie i utrzymanie więzi z konsumentami.

Do content marketingu jest najczęściej zaliczana publikowana treść. Artykuły na blogu, opisy produktów czy teksty sponsorowane są jednymi z przykładów. Jednocześnie nie powinniśmy zapominać także o innych publikacjach, które spełniają założenia content marketingu.Zaliczamy do nich wszelkie treści multimedialne takie jak webinary, video, grafiki czy e-booki. Także materiały przygotowane na potrzeby kampanii outdoorowej wpisują się w te ramy.

Cele content marketingu

Na content marketing są przeznaczane coraz większe budżety. Obecnie mało która marka jest w sobie wyobrazić bez niego działań kampanii reklamowej. Wszystko to dzięki zadaniom i celom, jakie można osiągnąć poprzez marketing treści. Za jego pomocą możemy zarówno wypromować swoje usługi, jak i poprawić efekty pozycjonowania.

Atrakcyjne treści, które dostarczają rzetelnych informacji, pomagają w sprzedaży produktów. Dzięki nim użytkownik ma możliwość poznać nie tylko sam produkt, ale także znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania. Jednocześnie content marketing umożliwi podtrzymanie komunikacji z potencjalnymi klientami, co poprawi nasze wyniki sprzedażowe.

Nie zapominajmy również o aspekcie SEO. Pozycjonowanie stron internetowych opiera się między innymi na pozyskiwaniu wartościowych linków prowadzących do naszej witryny. W tym zadaniu również możemy liczyć na pomoc content marketingu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby publikować teksty w formie artykułów sponsorowanych na zewnętrznych portalach wraz z linkiem wychodzącym. Tym sposobem zyskamy nowy odnośnik, a to poprawi naszą wiarygodność w ocenie Google i wpłynie na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Content marketing w roli inbound marketingu

Inbound marketing opiera się na działaniach, które mają skłonić użytkownika do zapoznania się z ofertą poprzez zewnętrzne strony internetowe, na których są udostępniane atrakcyjne treści. Należą do nich między innymi posty w mediach społecznościowych, artykuły sponsorowane czy też blogi powiązane z naszą branżą.

Nie bez przyczyny inbound marketing jest kojarzony z marketingiem treści. Umożliwia on przyciągnięcie jak największej ilości użytkowników poprzez interesujące publikacje. Tym sposobem marka może zwiększyć swoją sprzedaż, a jednocześnie zawiązać relację z konsumentami, którzy dotarli do niej dzięki atrakcyjnemu contentowi.

Marketing wirusowy a content marketing

Kolejnym działaniem bezpośrednio związanym z content marketingiem jest marketing wirusowy, polegający na zainicjowaniu dzielenia się informacjami na temat marki przez samych użytkowników. Jego największą zaletą jest naturalny efekt, który wzbudza zaufanie.

W tym przypadku naszym zadaniem jest przygotowanie strategii, dzięki której internauci będą zachęceni do samodzielnego udostępnienia informacji ze swoimi przyjaciółmi. Często wykorzystywane są w tym celu akcje polegające na dzielenie się wykonanymi zdjęciami między użytkownikami, jak też na dzieleniu się informacjami dotyczącymi rabatów oraz promocji. W przygotowaniu odpowiedniej strategii pomaga content marketing, który odpowiada wizji naszej marki. Nieoceniona przy tym jest znajomość własnej grupy docelowej, a także dystrybucja odpowiednich treści, zwiększających zaangażowanie użytkowników.

Jak przygotować strategię content marketingową?

Żeby realizować cele związane z samym content marketingiem, jak też marketingiem wirusowym oraz inbound, potrzebujemy przygotować sobie strategię, która zadba o potrzeby obu stron. Dzięki niej użytkownicy otrzymają atrakcyjny content, natomiast reklamodawca będzie mógł się cieszyć z dobrych wyników i zwiększonej sprzedaży.

Nasza strategia content marketingowa powinnna opierać się przede wszystkim tworzeniu i dystrybuowaniu atrakcyjnych treści, a także zdobyciu zainteresowania, a ostatecznie zaangażowania odbiorców. Docelowo nasze działania przekują się na wymierne korzyści dla obu stron i poprawieniu wizerunku naszej marki.

Jak zatem widzimy, działania wokół content marketingu są skupione przede wszystkim na przekazaniu jak najlepszej treści użytkownikowi. Odejście od standardowej formy reklamy na rzecz storytellingu oraz wykorzystaniu emocji w naszym przekazie może odnieść jeszcze lepsze efekty niż dotychczasowe kampanie płatne.