Rozszerzenie, czyli końcówka domeny, ma przełożenie nie tylko na geotargetowanie, ale także na SEO. Domena wpływa wielowymiarowo na naszą widoczność. Dlatego warto poznać jej cechy oraz przełożenie na pozycjonowanie. Podpowiadamy, jak dobrać rozszerzenie oraz nazwę, jak też, na co zwrócić uwagę przed rejestracją nowej domeny.
Czym jest domena internetowa?
Obecnie w powszechnym języku wykorzystujemy termin domena do całego adresu URL. Pomimo że określenie to nie jest w pełni poprawne, zdaje się, że zagościło na dobre w języku polskim. Żeby lepiej zrozumieć, co się na nią składa, warto przyjrzeć się budowie adresu URL. Jego pierwsza część to nazwa w domenie, czyli nasza marka bądź też wybrane słowo kluczowe. Domena zaś to końcówka (rozszerzenie) adresu URL, które może mieć formę: .pl, czy też .com, .gov, .co i wiele innych.
Rozszerzenie domeny a pozycjonowanie
Wokół wpływu adresu URL na pozycjonowanie poświęcono niejedną debatę na polskich, jak też na zagranicznych stronach. Żeby przekonać się, czy faktycznie nazwa w domenie oraz jej rozszerzenie ma przełożenie na SEO, wystarczy spojrzeć na pierwszą kartę z wynikami wyszukiwania, aby przekonać się, jak są skonstruowane adresy URL, zajmujące najwyższe pozycje.
Co jednak z samymi końcówkami, czyli rozszerzeniami domeny? One również mają swoją moc, aby wyświetlać strony odpowiednie dla danego kraju. Właśnie po to zostały one stworzone. Oczywiście można powiedzieć, że przecież Google wykrywa język i pozwala geotargetować reklamy bez względu na rozszerzenie, aczkolwiek posiadanie dobrej końcówki, może być sygnałem jakościowym dla wyszukiwarki.
Jeśli zatem nasza strona jest nakierowana na polskich użytkowników, najbezpieczniejszym wyborem będzie końcówka .pl. W przypadku gdy oferujemy usługi tylko w jednym mieście lub w województwie, możemy zdecydować się na domenę niższego poziomu, czyli na przykład warszawa.pl, mazowsze.pl itd.
Najbardziej generycznym rozszerzeniem jest końcówka .com. Zalecana jest ona tym markom, które chcą kierować swoje usługi także do użytkowników z innych państw, a nie chcą przy tym rejestrować różnych domen krajowych.
Znaczenie nazwy domeny
Kiedy zakładamy nową stronę internetową, wiele czasu poświęcamy na wybór nazwy domeny. I słusznie. Jak się okazuje, jest ona jednym z czynników rankingowych. Nawet jeśli nie ma ona dominującej roli, wciąż powinna być dla nas ważna. Wybór dobrej nazwy pomoże użytkownikom zapamiętać adres, jak też zachęci do odwiedzin.
Jednakże czy warto postawić na słowo kluczowe, czy też na identyfikację z marką? Jak można wyśledzić z przekazywanych informacji od Google, słowa kluczowe tracą swoją moc na rzecz dobrej, jakościowej marki. Możemy się o tym sami przekonać, sprawdzając nazwy domen na poszczególne słowa kluczowe. W większości przypadków najwyższe pozycje będą posługiwały się nazwą brandu, a niekoniecznie – wybraną frazą.
Dobra nazwa domeny wpływa na pozycjonowanie, jak też na budowanie wizerunku firmy. Dlatego w każdym przypadku jej wybór powinien być przemyślany. Najlepiej, aby była ona łatwa do zapamiętania. Prosty adres, bez polskich znaków oraz liczb oraz pokrywający się z wymową – to najbardziej uniwersalny przepis na wygenerowanie dobrej domeny.
Pamiętajmy także, aby odróżnić się od konkurencji. Nie ma chyba nic gorszego od dwóch firm, których adresy są prawie identyczne. Jeśli obie zajmują się tym samym, istnieje ryzyko, że część klientów skorzysta z usług nie tej marki. Dlatego sprawdźmy, czy nie ma innych firm, które wykorzystują podobną nazwę. Zobaczmy adresy swojej konkurencji, żeby stworzyć swój niepowtarzalny.
O czym warto pamiętać, kupując domenę?
Zanim zarejestrujemy nową domenę, warto sprawdzić, czy jest ona bezpieczna. Niekiedy jej historia może być obciążona karami itd., dlatego nigdy nie kupujmy kota w worku. Co należy sprawdzić przed zakupem?
Historia domeny
Porzucone domeny mogą być sygnałem, że w przeszłości stały się ofiarą ataku. Ich pozycjonowanie może być zatem utrudnione od samego początku i poświęcony czas na ich naprawę, może nie być wart tej ceny. Dlatego nie warto kusić się na takie oferty na rynku domen.
Podobnie sytuacja wygląda z nieciekawą kartoteką. Jeśli poprzednia strona stosowała nieuczciwe praktyki, mogła zostać obciążona filtrem od algorytmu Google. W tym przypadku poprawa jej pozycji będzie stratą dla naszej firmy.
Wiek domeny
Wiele mówi się o tym, że wiek domeny ma wpływ na pozycjonowanie. W końcu, kiedy przyjrzymy się najwyższym pozycjom na karcie z wynikami, większość stron funkcjonuje od dawna. Czy jest zatem reguła, dzięki której „wiekowe domeny” są lepiej notowane?
Odpowiedź, jak to zwykle w SEO, brzmi: to zależy. Oczywiście starsza domena cieszy się większym zaufaniem ze strony Google. Jednakże wpływają na to podejmowane działania przez jej właścicieli. Równie dobrze strona może być przez lata zaniedbywana, w efekcie czego – przegra z nowymi i świeższymi witrynami, które będą lepiej dostosowane do wyszukiwarki.
Profil linkowy
Sprawdzenie profilu linkowego to jedna z pierwszych rzeczy, którą należy zrobić. Do każdej strony prowadzi wiele odnośników. Jeśli linki są marnej jakości i pochodzą z podejrzanych witryn, zamiast wspomóc pozycjonowanie – zaszkodzą.
Co zatem zrobić? Za pomocą narzędzi takich jak Ahrefs sprawdźmy profil linkowy. Jeśli jest dobry, nie musimy nic robić. W przypadku, gdy napotkamy pewne trudności, możemy albo zrezygnować z domeny lub też poprosić o usunięcie linków właścicieli z innych stron. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego lepiej decydować się na domeny o dobrym profilu linkowym, które już na starcie zadbają o naszą pozycję.