Czy warto prowadzić blog firmowy?

Czy warto prowadzić blog firmowy

Blog firmowy na stałe zagościł na wielu portalach. Publikowane na nim wpisy pomagają opowiadać o naszych usługach, a jednocześnie nie są nachalną reklamą. Właśnie z tego powodu prowadzenie bloga może być bardzo skuteczne w zwiększaniu sprzedaży. Sprawdzamy, jakie inne zalety niesie on ze sobą oraz kto może nam pomóc w publikacji najlepszych treści.

Marketing kiedyś a dzisiaj

Żeby zrozumieć, jak bardzo marketing i potrzeby użytkowników zmieniły się na przestrzeni lat, warto poznać historię reklamy. Pierwszy klikalny baner pojawił się na stronie internetowej w 1994 roku i reklamował on firmę AT&T. Miał on bardzo unikalne wezwanie do działania Have you ever clicked your mouse right HERE? Pomimo enigmatycznego call to action baner reklamowy na zawsze wpisał się do historii marketingu i zdobył nieprawdopodobnie wysoki współczynnik kliknięć – 44%.

Nie możemy jednak oczekiwać podobnych efektów w 2020 roku. Dla porównania dzisiejszy CTR banerów graficznych wynosi około 0,15%. Użytkownicy internetu czują się przytłoczeni reklamami. Właśnie dlatego powszechnie korzystamy ze wtyczek, blokujących banery. Dzisiejsza reklama, żeby była skuteczna, musi jak najmniej przypominać reklamę. Stąd też tak duża popularność oraz skuteczność content marketingu.

Zalety prowadzenia firmowego bloga

Firmowy blog to szansa na pokazanie usługi, a jednocześnie na zaprezentowanie siebie, jako profesjonalistów, którym warto zaufać. Najistotniejszą cechą takich działań jest brak nachalnej reklamy, która mogłaby zniechęcić użytkowników. Zalet bloga jest wiele i mogą one być różne dla poszczególnych branż, warto jednak przyjrzeć się tym najczęściej wymienianym.

Lepsza pozycja w wynikach wyszukiwania

Blog daje możliwość nasycenia naszej strony dodatkowymi słowami kluczowymi. Dzięki odpowiedniej optymalizacji, wewnętrznemu linkowaniu oraz unikalnej treści możemy polepszyć swoją pozycję. Pamiętajmy także o regularnej publikacji, żeby prezentowane treści zawsze były najświeższe.

Wizerunek eksperta

Kreowanie wizerunku marki, jako eksperta w danej branży, to jedna z najczęściej wymienianych zalet prowadzenia bloga. Odpowiadanie na potrzeby użytkowników oraz doradztwo jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę dzisiejszy model zakupowy. Zanim konsument podejmie decyzję, stara się sprawdzić w kilku źródłach ofertę oraz dowiedzieć jak najwięcej na jej temat. Dzięki blogu zwiększamy swoje szanse, aby użytkownik dokonał u nas zakupu.

Zaciśnięcie więzi z klientem

Nie tylko social media pomagają zacieśnić więzi z klientem. Dobrze prowadzony blog firmowy będzie ułatwiać nawiązywanie kontaktów. Dlatego warto starać się publikować jak najciekawsze wpisy, w których będziemy zarówno rozwiązywać problemy jak też inspirować i dawać wskazówki, dotyczące naszych produktów, czy też usług.

Powracający klienci

Jeśli nasza strona internetowa ma coś więcej do dodania poza ofertą, możemy spodziewać się powracających klientów. Regularny kontakt z konsumentami napędza sprzedaż. Posiadanie własnego bloga może zwiększyć o ponad 100% wysyłane leady.

Źródło dodatkowych materiałów

Kiedy napiszemy wartościowy artykuł, warto udostępnić go dalej. Tym samym nasz blog może być kolejnym źródłem do ciekawych postów w social mediach. Podawanie dalej wpisów zwiększy ich zasięg, a ponadto pomoże nam w wykreowaniu profesjonalnego wizerunku.

Kiedy możemy spodziewać się efektów?

Czytając powyższą listę zalet, chcielibyśmy zobaczyć te efekty jak najszybciej. Jednakże SEO, a już tym bardziej pozycjonowanie, wymaga czasu. Dlatego potrzebujemy uzbroić się w cierpliwość. Spodziewane rezultaty powinny być zauważalne już po kilku miesiącach. Zależy to oczywiście od specyfiki danej branży, jak też od pozycji, z której startujemy. Jeśli mamy duży zasięg oraz liczbę obserwujących, dotarcie do nowych użytkowników będzie łatwiejsze, aniżeli w przypadku dopiero startujących marek.

Czy warto startować samemu z blogiem?

Prowadzenie bloga firmowego niesie ze sobą wiele zalet. Z jednej strony możemy pokazywać nasze produkty oraz opowiadać o naszych usługach, z drugiej – kreować wizerunek eksperta. Dzięki takim możliwościom zwiększymy sprzedaż.

Pamiętajmy jednak, że regularne publikacje blogowe wymagają czasu. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu pisać wartościowe teksty, warto je zlecić specjaliście, czyli copywriterowi. Pomocna może się okazać również współpraca z grafikami, którzy przygotują dla nas elementy graficzne, wzbogacające treść artykułu.

Jeśli zaś nie mamy przygotowanej sekcji blogowej, możemy poprosić o pomoc programistę, który pomoże nam zintegrować stronę z CMS, z social mediami oraz przygotować system do zbierania leadów sprzedażowych.

Jak widzimy, prowadzenia bloga firmowego to praca na cały etat, jeśli prowadzimy dużą firmę. Kiedy zależy nam na jak najlepszych efektach, warto zastanowić się nad współpracą z agencją marketingową, gdzie pracują osoby od wizerunku i reklamy, jak i też graficy i copywriterzy. Dzięki nim nie tylko nasz blog będzie wykonany profesjonalnie, ale także pozostałe kampanie reklamowe w innych kanałach, które przełożą się na zwiększenie sprzedaży oraz rozpoznawalności marki.