Czynniki rankingowe w lokalnych wynikach wyszukiwania w 2020 r.

Czynniki rankingowe w lokalnych wynikach wyszukiwania w 2020 r

Tylko Google zna wszystkie czynniki rankingowe, które wpływają na wyniki wyszukiwania. Jednakże dzięki śledzeniu zmian algorytmów, a także własnym obserwacjom możemy wywnioskować główne trendy, na które zwraca uwagę wyszukiwarka. Jaki czynniki rankingowe warto mieć na uwadze w lokalnych wynikach wyszukiwania?

Lokalne wyniki wyszukiwania a czynniki rankingowe

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza strona zajmowała jak najwyższe pozycje, musi spełniać wymagania wyszukiwarki. Całe szczęście większość czynników rankingowych nie ulega zmianom od kilku lat. Jeśli tworzymy jakościowy content oraz na bieżąco optymalizujemy witrynę, możemy spać spokojnie, nie obawiając się nagłego spadku pozycji. Z całą pewnością jednak znajomość najważniejszych czynników to podstawa w prowadzeniu strony internetowej w 2020 roku.

Czynniki rankingowe on-site

Czynniki, które wpływają na pozycję naszej witryny, w większości znajdują się na naszej stronie internetowej. Dostosowanie się do nich pomoże nam poprawić widoczność witryny zarówno w wyszukiwaniu lokalnym, jak i w ogólnym. Przedstawiamy najważniejsze czynniki on-site.

Słowa kluczowe

Bez wątpienia na początek warto przypomnieć o roli i znaczeniu słów kluczowych. Odpowiadają one zapytaniom użytkowników wpisywanym w wyszukiwarkę. Nasycenie nimi witryny umożliwia Google dopasować stronę pod wyszukiwania, które będą odpowiadać naszym usługom bądź produktom.

Dobierajmy frazy uważnie, aby jak najlepiej odzwierciedlały tematykę strony. Słowa kluczowe powinny znaleźć w publikowanych artykułach, jak też w tytule strony, nagłówkach oraz w opisach. Umieszczajmy je w naturalny sposób, aby uniknąć sztucznego efektu, który obniży rzetelność i wartość naszej witryny.

Unikalny content

Oprócz nasycenia tekstów słowami kluczowymi, warto zadbać o ich merytoryczość oraz unikalność. Aktualne i ciekawe artykuły zawsze odnajdują się na najwyższych pozycjach. Zadbajmy też o ich tematykę. Najlepiej, aby wpasowywały się one w obecne trendy i udzielały odpowiedzi na problemy, dotyczące naszych klientów.

Pamiętajmy przy tym, że każdy artykuł, który publikujemy, musi być niepowielony, a co za tym idzie – unikalny. Treść powinna mieć także odpowiednią strukturę.  Nie unikajmy zatem pogrubień oraz wypunktowań. Tekst można urozmaicić także, wstawiając grafiki oraz zdjęcia. Ważną rolę odgrywają nagłówki H1-H6, które ułatwiają odczytywać treść zarówno użytkownikom, jak i robotom Google.

Linkowanie wewnętrzne

Umieszczanie odnośników w obrębie naszej witryny jest najprostszym i darmowym sposobem na linkowanie. Ponadto poprawia ono optymalizację oraz indeksację strony internetowej. Dzięki linkom w menu oraz w samej treści znacznie ułatwimy poruszanie się po witrynie i docieranie do jej różnych podstron.

W linkowaniu wewnętrznym dużą rolę odgrywa anchor text. Jest to słowo kluczowe pod postacią linka, które informuje o zawartości na drugiej podstronie. Użyte frazy są jednym z czynników pozycjonujących. Dlatego warto wybrać je rozważnie i zadbać o poprawny i przyjazny adres URL.

Pozostałe czynniki rankingowe on-site

Czynników rankingowych, o które możemy zabrać w obrębie naszej witryny, jest wiele. Oprócz kwestii wspomnianych powyżej miejmy świadomość na temat:

– dostosowania strony na urządzenia mobilne – ponad połowa wyszukań odbywa się telefonach. Nasza strona powinna być przyjazna urządzeniom mobilnym oraz jak najbardziej responsywna.

– szybkości ładowania się strony – nawet kilka sekund potrafi zadecydować o zwiększeniu współczynnika odrzuceń. Witryna powinna nie być obciążona zbędnymi wtyczkami, aby prędkość jej ładowania była jak najwyższa.

– optymalizacji grafik – zdjęcia, które dodajemy, mogą mieć również wpływ na prędkość ładowania się strony. Dlatego warto je najpierw skompresować. Żeby zaś ułatwić Google odczytanie ich zawartości – dodajmy opis w atrybucie ALT.

– instrukcji dla robotów – mapa strony oraz plik robot.txt to absolutna podstawa, dzięki której nasza strona może być poprawnie odczytana i pokazana w wynikach wyszukiwania.

Czynniki rankingowe off-site

Poza optymalizacją witryny mamy także sporo do zrobienia na zewnątrz. Czynniki rankingowe off-site to przede wszystkim linkowanie, jak i sama wartość domeny.

Linkowanie zewnętrzne

Linkbuilding to zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników rankingowych. Wokół niego opiera się całe pozycjonowanie, a także wzrost wartości strony dla samej wyszukiwarki. Jakościowe linki z innych stron mogą przekazać nam dużo mocy i wpłynąć na naszą pozycję.

Wybierając odsyłające witryny, kierujmy się przede wszystkim ich jakością. Warto także, aby były one tematycznie związane z naszą stroną. Najczęstszym źródłem linków są artykuły sponsorowane, tematyczne strony, fora internetowe, czy też portale ogłoszeniowe i lokalne.

Wiek domeny

Jeśli od lat prowadzimy stronę, dostosowując ją do najnowszych wymagań Google, będzie nam znacznie łatwiej osiągnąć wyższą pozycję, aniżeli nowe domeny. Pamiętajmy jednak, że wyszukiwarka nie faworyzuje starszych stron, ale jakość i rzetelność, którą osiągamy po latach pracy.

Podsumowanie

Na skutek zmian algorytmu Google, wyniki wyszukiwania co jakiś czas zostają przetasowane. Ostatnia modyfikacja miała miejsce rok temu, kiedy wprowadzono aktualizację BERT. Pokazuje to, jak bardzo wyszukiwarce zależy na tym, aby rozumieć język i zapytania użytkowników. Warto trzymać rękę non stop na pulsie, aby móc ciągle dostosowywać i ulepszać swoją stronę.