Jak napisać idealny artykuł na bloga?

Jak napisać idealny artykuł na bloga

Idealny artykuł to taki, który zachęci czytelnika nie tylko do przeczytania, ale także do komentarza i polecania dalej. Zanim jednak zabierzemy się za pisanie, musimy być świadomi, co się składa na przyjazną treść. Dzięki temu dostosujemy artykuł do odbiorców oraz do wyszukiwarki.

Najpierw tytuł

Stworzenie idealnego tytułu niekiedy może być większą bolączką, aniżeli napisanie reszty artykułu. Z tego powodu niejednokrotnie zostawiamy go na sam koniec. Dzięki temu wiemy dokładnie, jakie aspekty poruszamy w tekście oraz które informacje mogą być ciekawe dla użytkownika.

Pomimo tego, że nie ma jednego sposobu oraz programu, który będzie tworzył za nas tytuły, możemy sięgnąć do kilku ciekawych technik. Jedną z nich opracowała Lenka Istvanova. Według niej tytuł składa się z:

– liczby

– przymiotnika

– słowa kluczowego

– uzasadnienia

– obietnicy

Postępując zgodnie z tym schematem, możemy stworzyć taki tytuł jak: „3 najlepsze maseczki na włosy, które można wykonać w domu, aby pięknie wyglądać.” lub też „5 skutecznych porad na zwiększenie konwersji, które można zrobić od razu, aby zwiększyć swoje zyski”.

Możemy również wykorzystać inne, prostsze techniki. Polegają one na takich aspektach jak: zaskoczenie użytkownika, zadanie pytanie („Czy…?”), napisanie przewodnika („Jak…”), czy też wykorzystanie zaprzeczenia.

Nie są to jednak jedyne sposoby na tworzenie tytułów. Warto przede wszystkim pamiętać, aby analizować efekty poszczególnych tytułów i na podstawie statystyk wyciągać właściwe wnioski. Wypracowanie najlepszych tytułów dla naszych publikacji nie obędzie się bez wielu prób i błędów.

O czym jeszcze warto pamiętać? Długość. Ważne, aby tytuł artykułu miał odpowiednią liczbę znaków. Musi on odzwierciedlać to, co użytkownik w nim odnajdzie, ale nie może być zbyt długi. Dlatego nie zaleca się używanie tytułów dłuższych aniżeli 50-55 znaków. Jeśli przekroczymy tę ilość, musimy liczyć się z tym, że wyszukiwarka skróci nagłówek.

Mniejsza ilość znaków w leadzie

Lead ma za zadanie przedstawienie istoty problemu oraz zainteresowanie użytkownika do przeczytania całości. Najczęściej jest to kilka linijek tekstu, które poprzedzają grafikę. Jak się okazuje, długość leadu także ma znaczenie.

Krótsza zajawka artykułu to efekt psychologiczny. Dzięki niedługiemu i prostemu leadowi użytkownik nabiera przeświadczenia, że tekst jest mniej skomplikowany i dobrze się go będzie czytało. Mniejsza ilość znaków ma także ułatwiać osobom podejmowania decyzji dotyczących tekstu.

Żeby skrócić lead, a jednocześnie nie zaburzyć harmonii całego tekstu, możemy wykorzystać kilka metod. Jedną z nich jest powiększenie rozmiaru czcionki. Inni z kolei preferują umieszczenie grafiki w lewym górym rogu, co automatycznie wymusi na nas krótszą zajawkę.

Konstrukcja artykułu

To, jak ułożymy artykuł, jest kolejnym czynnikiem, którego nie można pominąć, aby tworzyć jeszcze lepsze treści. Dzięki odpowiedniej konstrukcji użytkownik nie będzie musiał czytać całości, aby dotrzeć do ważnej dla niego informacji. To z kolei prowadzi do tego, że zatrzyma się on na dłużej na naszej stronie.

Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim wykorzystajmy moc nagłówków H1-H6. Nie tylko pozwalają one na oddzielenie poszczególnych sekcji, ale są również czytelne dla wyszukiwarki, która wie lepiej dzięki nim, o czym dany artykuł traktuje.

Nie bez znaczenia jest również wykorzystanie ich w odpowiednich miejscach. Przyjmuje się, że nagłówek H1 jest zarezerwowany dla tytułów. Śródtytuły zaś są oznaczone nagłówkami H2 i H3. Natomiast nagłówki niższego rzędu są wykorzystywane do widgetów, sidebarów i innych elementów w obrębie naszej stronie.

Długość (nie zawsze) ma znaczenie

W przypadku pytania o optymalną długość tekstu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Publikacje muszą przede wszystkim wyczerpywać temat, a więc nie mogą być zbyt krótkie. Nie mogą jednak zanudzać użytkownika, a co za tym idzie – nie być za długie. Gdzie leży zatem odpowiedź? Jak to najczęściej bywa, pośrodku.

Według różnych szacunków przyjmuje się, że wpis w internecie, aby był dobrze pozycjonowany, nie powinien być krótszy aniżeli 300 słów. Co ciekawe, kiedy Neil Patel z Quick Sprout dokonał analizy swoich postów na blogu pod kątem ich dalszego polecania, okazało się, że wpisy liczące co najmniej 1500 słów mają najwięcej udostępnień. Aby przekonać się, czy ta zasada działa również w naszym przypadku, należy dokonać odpowiedniej analizy artykułów.

Wybierz odpowiedni czas

Kontynuując wątek poświęcony social mediom i udostępnień naszych wpisów, warto na koniec poruszyć czas ich publikacji. Jak się okazało w badaniu Track Maven, najwięcej poleceń miało miejsce w przypadku postów publikowanych w weekendy.

Dlaczego? To proste. Większość innych portali udostępnia swoje artykuły w tygodniu. Kiedy zaś przychodzi weekend mamy większą przestrzeń, aby zostać zauważonymi. Jeśli zaś publikujemy w dni robocze, warto zwrócić uwagę na godziny. Patrząc na statystyki, bez trudu dostrzeżemy najkorzystniejsze ramy czasowe.

Jak zatem napisać idealny artykuł? Przede wszystkim należy mieć opracowaną strategię. Niejednokrotnie powtarza się, że piękne słowa nie wystarczą. Aby powstał dobry tekst na bloga, musimy wiedzieć, kiedy go napisać, do kogo i w jaki sposób. Dzięki temu znacznie ułatwimy pracę robotom wyszukiwarki, a także umilimy czas użytkownikom, którzy będą go później czytać.