Zmierzenie się z pierwszym artykułem na bloga może być nie lada wyzwaniem. Warto poznać najważniejsze zasady, aby uniknąć podstawowych błędów, a treść trafiała do wybranych użytkowników. O czym pamiętać, zanim napiszemy pierwsze słowo?
Poznaj jak najlepiej daną tematykę
Błądzenie po omacku nie tylko utrudnia pisanie, ale także nie przekłada się na jakość. Dlatego też użytkownicy szybko zorientują się, że tekst jest zwykłym laniem wody i odbiega daleko od merytoryki. Jak zatem możemy tego uniknąć? Przede wszystkim zacznijmy od dokładnego researchu.
Zebranie jak największej ilości informacji zapewnia sprawne poruszanie się w danej tematyce. Łatwiej będzie nam skonstruować artykuł, który wniesie jakąś wartość i poruszy ważne kwestie. Z kolei wyczerpanie tematu jest dobrze odbierane także przez wyszukiwarkę.
W tym celu należy się skupić na artykułach, jakie znajdziemy na konkurencyjnych stronach. Zobaczmy, jakie aspekty są najczęściej poruszane i które teksty wywołują najlepsze reakcje użytkowników.
Pamiętajmy jednak, że z dużą dozą prawdopodobieństwa teksty na zewnętrznych blogach są pisane przez copywriterów, którzy na co dzień piszą na wiele tematów. Żeby zatem poznać temat „od środka”, warto porozmawiać z osobą, która się tym zajmuje i może nam udzielić cennych wskazówek i doradzić, co jeszcze zawrzeć w artykule.
Napisz efektowny tytuł
Po wybraniu tematu, przychodzi pora na tytuł. Jego skonstruowanie wpłynie na to, jak wielu użytkowników zechce zapoznać się z naszym artykułem. Dlatego należy w nim nie tylko poinformować, o czym traktuje dany tekst, ale także zachęcić do dalszego czytania.
Jaki tytuł będzie najlepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od samej tematyki, jak i grupy docelowej. Przy jego tworzeniu możemy wykorzystać prowokacyjne pytania, na które użytkownicy będą chcieli poznać odpowiedź. Pamiętajmy jednak, że treść artykułu musi rzeczywiście odpowiadać na pytanie, jakie zawarliśmy w tytule.
Niestygnącą popularnością cieszą się cały czas tematy poradnikowe. Tytuły „Jak…” wskazują na to, że artykuł będzie praktyczny i pomoże rozwiązać dany problem. Jeśli wybierzemy popularne zagadnienie, więcej użytkowników odnajdzie nasz tekst, kiedy będzie szukało pomocy.
Inną grupą popularnych tytułów są frazy wykorzystujące liczebniki. „5 sposobów na…” działa podobnie jak tytuł poradnikowy – wskazuje na konkretne wskazówki. Dodatkowo zdradza ich ilość, co może zwiększyć zainteresowanie użytkownika, który pozna różne opcje rozwiązania swojego problemu.
Zachęcający lead
Kiedy użytkownik wybierze nasz artykuł, poza tytułem zobaczy także lead, czyli pierwsze kilka zdań, które stanowią zajawkę całości. Te skromne kilkaset znaków ma duże znaczenie na odbiór całości. Pamiętajmy bowiem, że zapamiętujemy przede wszystkim początek oraz koniec artykułu. Dlatego na te elementy poświęcamy najwięcej energii.
Co musi zawierać lead? Przede wszystkim musi określać tematykę tekstu. Dzięki temu już po pierwszych, paru zdaniach użytkownik wie, czy jest w ogóle zainteresowany. Warto także wykorzystać różne sposoby na zwiększenie uwagi. W tym celu możemy przytoczyć zaskakujące statystyki, pokazać korzyści, z którymi wiąże się treść, a także zastosować wybraną emocję.
Najważniejsze jednak, aby nie tworzyć zbyt długiego wstępu. Obszerność leadu może być zniechęcająca dla użytkownika. Im więcej znaków, tym będzie się wydawał bardziej skomplikowany i niespójny, co przełoży się także na odbiór artykułu.
Prosta treść
Wybrany język jest uzależniony od grupy odbiorców. Jeśli jednak nie celujemy wyłącznie do garstki wybranych specjalistów, warto stworzyć artykuł, który będzie zrozumiały dla każdego. Miejmy świadomość tego, że nie każdy jest tak doświadczony, jak my. Jeśli będzie dopiero na początku zaznajamiania się z daną tematyką, zbyt trudny artykuł tylko go zniechęci.
Postarajmy się używać w miarę uniwersalnego i przystępnego języka. Jeśli zaś operujemy trudniejszą terminologią, warto ją wyjaśnić. Przyda się także przedstawianie przykładów oraz dobrze opowiedziana historia, która zobrazuje daną tematykę.
Nie przesadzajmy także w drugą stronę. Teksty, które są zbyt łatwe, nie wnoszą nic do merytorycznej dyskusji. Sztuką jest bowiem pisać prosto o trudnych rzeczach.
Na koniec podsumowanie
Artykuły warto kończyć podsumowaniem. Powinno ono wyciągać jeden, główny wniosek, a także skłaniać użytkownika do wysunięcia własnych refleksji. Unikajmy jednak lania wody. Zbyt długie podsumowanie znuży czytającego.
Podsumowanie ma być zwieńczeniem, puentą całego tekstu. Dzięki niemu artykuł nabiera swoich ram. Użytkownik nie ma zaś wrażenia, że skończył go w połowie. Nie unikajmy zatem wysuwania własnych wniosków, jak i przekazujmy własne refleksje, zadawajmy pytania i zachęcajmy użytkownika do aktywności w komentarzach.
Jak zatem napisać pierwszy artykuł na bloga? Pamiętajmy, że kluczowy jest research oraz świadomość problemów użytkowników. Kiedy będziemy wiedzieli, o czym napisać, bez trudu stworzymy ciekawą treść pełną wiedzy i wskazówek, które przekonają do naszej marki. Jeśli swobodnie poruszamy się w danej tematyce oraz znamy swoich odbiorców, napisanie artykułu będzie dla nas wisienką na torcie.