Jak napisać zakończenie artykułu?

Jak napisać zakończenie artykułu

Użytkownicy, którzy czytają artykuły, zwracają uwagę nie tylko na początek, ale także na zakończenie. Z tego powodu osoby je piszące, dokładają jak największych starań, aby przykuć uwagę kilkoma zdaniami na końcu tekstu. Jak jednak napisać zakończenie do danego rodzaju publikacji i co warto w nim zamieścić?

Dlaczego zakończenie artykułu jest istotne?

Większość z nas zapewne zna zasadę odwróconej piramidy. Według niej to, co najważniejsze musi znaleźć się na początku treści, a mniej istotne elementy znajdują się coraz niżej. Tym samym rola zakończenia znacznie spada. Jednakże, czy taka zasada obowiązuje także w przypadku artykułów internetowych, które mają nie tylko informować, ale także zachęcać użytkownika do pozostania dłużej na stronie?

Pamiętajmy, że kiedy pomijamy zakończenie, nie zamykamy ramy artykułu. Nie pozwalamy na zawarcie puenty, cytatu, czy własnych przemyśleń. A właśnie to miejsce jest ku temu najlepsze. Odpowiednie i interesujące zakończenie przekłada się na satysfakcję odbiorcy, który ma świadomość, że przyswoił sobie całą treść. Z kolei krótkie podsumowanie ułatwi zapamiętanie najważniejszych informacji.

Tekst bez zakończenia wydaje się także niepełny. Niekiedy możemy wręcz odnieść wrażenie, że artykuł został urwany w połowie, co przekłada się na jego negatywny odbiór. Ważne też, aby pamiętać, że większość użytkowników nie czyta artykułu tak jak książki. Najczęściej skanują go, zwracając uwagę na poszczególne nagłówki, pogrubione słowa, a także na początek oraz zakończenie. Dlatego warto, aby był on obecny i przykuwał uwagę.

Zakończenie jako podsumowanie

Niewątpliwie najczęściej wykorzystywanym zakończeniem jest podsumowanie całego artykułu. Zamieszczamy w nim najważniejsze myśli oraz wskazówki, jakie warto, aby użytkownik zapamiętał. Sprawdzi się on zwłaszcza w tekstach, gdzie przekazujemy dużo informacji, jak też w publikacjach naukowych i artykułach argumentacyjnych.

Wykorzystując tę metodą zakończenia, dobrze jest nawiązać do wstępu. Pamiętajmy jednak, że nie możemy go kopiować. Powinniśmy za to sparafrazować go, a następnie uzupełnić i doprecyzować. Warto także odnieść się do postawionej wcześniej tezy, mając na uwadze przytoczone argumenty w treści artykułu, aby składały się na spójną całość.

Zakończenie z puentą

Kiedy pracujemy nad artykułem refleksyjnym lub o charakterze humorystycznym, warto zakończyć go puentą. W tym przypadków również należy się odwołać do początku, aby go tym razem dopełnić swoim komentarzem, które będzie idealnie zamykało temat.

Czego możemy użyć jako puenty? Warto zastosować własne stwierdzenia, a także refleksje. Jeśli jednak nie chcemy się nimi dzielić, możemy się zdecydować na przytoczenie aforyzmu, cytatu, a także wypowiedzi innych osób, w tym również ekspertów.

Z uwagi na to, że zakończenie z puentą wnosi coś nowego do artykułu i tym go wzbogaca, jest dobrze odbierane przez użytkowników. Dlatego warto niekiedy nie ograniczać się tylko do parafrazy leadu, ale rozbudować go zaskakującym stwierdzeniem, które podsumuje całość.

Zakończenie otwarte

Napisaliśmy wyżej, że artykułów nie należy urywać w połowie. Jednakże możemy zastosować tego rodzaju zabieg, jeśli zdecydujemy się na zakończenie otwarte. Pamiętajmy jednak, że nie pasuje ono do każdego rodzaju tekstu. Sprawdzi się w artykułach refleksyjnych czy melancholijnych. Należy unikać go w przypadku naukowych wywodów i publikacji eksperckich.

Zakończenie otwarte charakteryzuje się doprowadzeniem czytelnika do danego momentu w tekście i… zostawienie go z nim. Tego rodzaju zamknięcie artykułu skłania ku refleksji i wyciągnięciu własnych przemyśleń. Jeśli zatem publikujemy treści filozoficzne czy melancholijne, zakończenie otwarte doda im dodatkowego efektu.

Zakończenie z bezpośrednim zwrotem do użytkownika

Artykuły content marketingowe mają za zadanie nawiązać z użytkownikiem nić porozumienia. Pozwalają one na zwiększenie zaufania do naszej marki, a tym samym poprawiają wyniki sprzedażowe. Jak jednak skłonić użytkownika do zakupu, zapisania się do newslettera, czy pobrania ebooka?

Nic tak nie działa skutecznie, jak bezpośredni zwrot do czytającego. W takim zakończeniu dobrze widziane jest miłe słowo, podziękowanie, a także skierowanie swojej prośby. Jeśli bezpośrednio poprosimy o daną czynność, tym więcej użytkowników ją wypełni.

Jednakże zakończenie ze zwrotem do użytkownika, to nie tylko wezwanie do zakupu. Warto zawrzeć w nim bezpośrednie pytanie, które pobudzi do komentowania. Nie zapominajmy bowiem, że komentowane artykuły są lepiej pozycjonowane w wyszukiwarce, a co za tym idzie – użytkownicy częściej na nie trafiają.

Zakończenie powinno się pojawiać w każdym artykule. Bez niego treść nie ma ram i użytkownik może poczuć się nieusatysfakcjonowany, tekstem urwanym w połowie. Decydujmy się na dany typ zakończenia w zależności od charakteru publikacji. Zachęcajmy do dyskusji, dzielmy się przemyśleniami i podsumowujmy najważniejsze informacje z artykułu. Tylko tym sposobem usatysfakcjonujemy czytelnika, który przeczytał całą treść i dotarł do jej zakończenia tak jak właśnie teraz.