Blogowanie ma coraz większe znaczenie dla sukcesu firmy w internecie. Zmieniające się nawyki zakupowe wśród użytkowników oraz aktualizacje algorytmów Google same wymuszają na nas skupienie się na treści. Jak jednak napisać tekst na bloga, który nie tylko się wyróżni, ale także będzie sprzedawał?
Dlaczego pisanie tekstów jest takie ważne?
Treściami internet stoi, a przynajmniej większość stron internetowych. Zanim jednak zabierzemy się za ich tworzenie, należy zdawać sobie sprawę, po co właściwie to robimy i jaki skutek możemy osiągnąć. Dlaczego zatem pisanie tekstów jest istotne?
Przede wszystkim miejmy świadomość tego, że tylko w ten sposób mamy wpływ na swoich potencjalnych klientów. Za pomocą treści możemy informować o swoich usługach i dać się wyróżnić na tle konkurencji. Ponadto teksty są także dobrym zasobem do udostępniania w mediach społecznościowych, a co za tym idzie – do zwiększania sprzedaży również z tego kanału.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt samej wyszukiwarki. Wystarczy wspomnieć o algorytmie Pingwin czy Panda, aby mieć świadomość, że treści są jednym z najważniejszych czynników, odpowiadających za naszą pozycję w wynikach organicznych. Ostatnie aktualizacje takie jak core algorithm update oraz BERT w zeszłym roku, tylko potwierdziły, że content cały czas znajduje się na piedestale. Dlatego warto zwrócić na niego uwagę, jeśli chcemy zostać zauważeni w internecie.
Przede wszystkim wiedz, do kogo piszesz
Żeby napisać dobry tekst na bloga, należy przeanalizować swoją grupę odbiorców. Tym sposobem będziemy wiedzieli, jakiego języka używać, a także jaką tematykę poruszać. Treści dostosowane do wybranych osób, będą znacznie skuteczniejsze.
Ponadto, zanim blog powstanie, dobrze jest mieć ustaloną tematykę. Będzie ona determinowała nie tylko typ treści, ale także nazwę bloga i jego promocję w innych kanałach. Warto też wyznaczyć sobie cel marketingowy. Może to być zwiększenie świadomości na temat marki, jak też tworzenie zaplecza SEO, czy bazy adresów e-mail.
W lepszym zrozumieniu swojej grupy odbiorców może pomóc także spojrzenie na konkurencyjne blogi o danej tematyce. Najlepiej skupić się na najwyżej notowanych pozycjach. Sprawdźmy, jakie tematy są na nich poruszane i które z nich wywołują najwięcej reakcji i komentarzy użytkowników. W inspirowaniu się tematami z innych stron nie ma niczego złego. Pamiętajmy jednak, aby nie kopiować treści, co może przynieść nam tylko kłopoty.
Pisanie tekstu – od czego zacząć?
Papier przyjmie wszystko. Niestety pisanie tego, co tylko nasunie nam się na myśl, jest nienajlepszym rozwiązaniem. Dlatego po wybraniu tematyki tekstu, warto stworzyć dla niego roboczy tytuł. Pomocne może się okazać także napisanie szkicu artykułu, w którym zawrzemy nie tylko jego przewodnie myśli, ale również nagłówki. Tym sposobem łatwiej będzie nam się trzymać jednego tematu.
Przygotowany tekst musi być także odpowiednio długi. Inaczej wyszukiwarka może uznać, że nie wyczerpuje on danego tematu i nie poleci go użytkownikom. Nie ma złotego środka, który określałby idealną długość tekstu. Warto jednak, aby nie był on krótszy aniżeli 300 słów. Pamiętajmy także o tym, aby utrzymywać ciekawość użytkownika. Nie ma sensu pisać długich elaboratów, żeby tylko mieć jak najwięcej znaków. Niekiedy krótsza treść wyczerpie temat w lepszy sposób, aniżeli jego długie opracowanie.
Dodanie słów kluczowych
Pisanie tekstów według wytycznych SEO to najpewniejsza metoda promocji swojego serwisu. Dlatego też w naszym artykule na bloga nie może zabraknąć słów kluczowych, które odzwierciedlają tematykę i wpisu i są wyszukiwane przez użytkowników.
Na samym początku warto wybrać główne słowo kluczowe. Pamiętajmy, aby jak najlepiej pasowało ono do naszego tematu. Jednocześnie zadbajmy, aby było popularne, a konkurencja na nie stanowiła dla nas dużego problemu.
Rozmieszczenie wybranych słów kluczowych jest równie istotne. Dobrze, aby główna fraza pojawiła się na początku w tytule oraz kilka razy w treści. Innymi miejscami są także nagłówki, a nawet atrybuty przypisywane do obrazków. Uważajmy jednak z ich ilością. Co za dużo to niezdrowo, również w przypadku SEO. Dlatego liczbę wykorzystanych słów kluczowych dostosowujmy zawsze do długości artykułu.
I na koniec optymalizacja
Artykuł możemy zoptymalizować w kilku krokach. Nie pomijamy zatem tego etapu, ponieważ tylko dzięki niemu nasza treść będzie przyjazna nie tylko użytkownikom, ale także wyszukiwarce. Z czasem poszczególne kroki wejdą nam w krew i nie zajmą nam więcej niż kilka minut.
Co jest najważniejsze? Pamiętajmy o tym, aby tekst był poprawnie odczytany przez robota wyszukiwarki. W tym celu wykorzystujmy nagłówki H1-H6. W artykule nie powinno zabraknąć również pogrubień najważniejszych informacji oraz słów kluczowych. Obrazki zaś muszą być zoptymalizowane, czyli nie być większe aniżeli około 400 kb, a także posiadać atrybuty ALT, czyli tekst alternatywny.
Zwróćmy także uwagę na odnośniki. Wykorzystanie linkowania wewnętrznego wspiera nie tylko pozycjonowanie, ale także indeksację witryny. Anchory powinny być powiązane tematycznie ze stroną, do której prowadzą, a same linki muszą być aktualne i nie generować błędów. Możemy także wykorzystać odnośniki zewnętrzne na inne portale, aby stać się autorytatywnym źródłem.
Czytają powyższe punkty, możemy odnieść wrażenie, że napisanie tekstu na bloga, może być dużym wyzwaniem. Wystarczy jednak przejść kilka razy przez ten proces, aby nauczyć się go na pamięć i tworzyć coraz lepsze i przystępniejsze treści. Podążając wykreśloną wcześniej strategię, o wiele łatwiej będzie nam osiągnąć swój cel.