Jak poprawić pozycjonowanie w Google?

Jak poprawić pozycjonowanie w Google

Pozycjonowanie jest jednym z podstawowych działań, jakie wykonuje się w promowaniu danej strony. Pod tym pojęciem znajdują się niezbędne czynności, które odpowiadają za lepszą pozycję witryny w Google. Warto skorzystać z tych narzędzi, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych wyników i chcemy zwiększyć ruch na stronie. Na jakie aspekty musimy jednak zwrócić uwagę, aby poprawić pozycjonowanie w wyszukiwarce?

Optymalizacja strony

Zoptymalizowana witryna jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych. Bez niej nie możemy mówić o pozycjonowaniu. Dlatego istotne jest, aby sprawdzić, czy nasza strona spełnia wytyczne wyszukiwarki, aby móc odnaleźć się wysoko w rankingu.

W ramach optymalizacji zwracamy uwagę przede wszystkim na aspekty techniczne strony. Ważna jest prędkość jej ładowania, struktura kodu, a nawet jej struktura. Nie zapominajmy również o samym adresie URL, który powinien być w miarę możliwości jak najprostszy nie tylko dla robotów, ale także dla użytkowników. W tym celu nie powinien on zawierać żadnych znaków specjalnych, a jego przedyktowanie nie może sprawiać kłopotu.

Struktura tekstu

O tym, że należy się skupiać na przedstawianiu jak najważniejszych treści, wie każdy. Czy jednak pamiętamy o tym, aby dostosować ich strukturę, aby była czytelna i przejrzysta? Nie wystarczy samo podzielenie tekstu na akapity. Chociaż i to jest kluczowe, ponieważ wciąż zdarzają się wpisy, które są ciągłym blokiem tekstu.

Aby ułatwić czytanie, warto zastosować znaczniki H1, H2, i H3 w śródtytułach. Jest to zarówno informacja dla robota, jak i dla wyszukiwarki, o tym, gdzie znajduje się dany tekst. Dobrze, aby w nagłówkach wystąpiły ważne frazy, które pomogą w pozycjonowaniu strony.

Ponadto każda strona powinna być uzupełniona o tagi, które wyświetlają się na stronie z wynikami wyszukiwania. Meta Title pokazuje tytuł danej podstrony, z kolei meta description jest krótkim jej opisem. Ma on zachęcać użytkownika do wejścia na naszą stronę. Powinien on nie mieć więcej niż 300 znaków ze spacjami i być treściwy oraz angażujący.

Treść

Żeby nasza strona lepiej się pozycjonowała, musi zostać uznana przez Google za wartościową. Aby tak się stało, powinniśmy prezentować na niej ciekawe treści, które będą przydatne dla użytkowników. Unikajmy zatem kopiowania tekstów z innych stron, nawet ich pojedynczych fragmentów. Takie działanie bowiem zostanie bardzo szybko dostrzeżone przez wyszukiwarkę. W efekcie nasza pozycja może spaść. W najgorszym przypadku zostaniemy ukarani przez Google nałożeniem filtra.

Ważne też, żeby słowa kluczowe pojawiły się w obrębie samego tekstu. Pamiętajmy o tym, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie. W tym celu dopasowujmy je gramatycznie do szyku zdań oraz nie przesadzajmy z zagęszczeniem. Jedno czy dwa słowa kluczowe na 1000 znaków ze spacjami jak najbardziej wystarczą. Aby je jeszcze bardziej wyróżnić, możemy je pogrubić.

I na koniec nie zapominajmy o Call To Action (CTA), czyli popularnym wezwaniu do działania. Ma ono na celu wejście w interakcję z użytkownikiem i skłonienie go do skorzystania z naszej oferty. Tego rodzaju zabiegi znacznie zwiększają naszą skuteczność w pozyskiwaniu nowych klientów.

Dostosowanie strony do potrzeb użytkowników

Nasza strona internetowa jest odwiedzana codziennie na różnych urządzeniach. Telefony komórkowe odgrywają znacząca rolę w całym ruchu. Dlatego też nie warto go stracić przez witrynę, która nie będzie dostosowana do urządzeń mobilnych.

Strona, która jest tak samo czytelna na komputerach stacjonarnych oraz smartfonach odnotowuje lepsze wyniki, aniżeli niezoptymalizowana witryna. Właściciele w tym wprowadzają nie tylko standardowe strony mobilne, ale także te przyśpieszone, czyli AMP. Dzięki temu czas ładowania się witryny jest znacznie krótszy, nawet w przypadku powolnych sieci. AMP jest rozwiązaniem opracowanym przez Google w ramach ogólnodostępnej inicjatywy, z której może skorzystać każdy właściciel witryny.

Jak długo trzeba czekać na efekty?

Pozycjonowanie to długi proces. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko nasze działania, ale także konkurencji. Potrzeba czasu na to, aby zmiany zostały zaindeksowane. Dopiero wtedy zobaczymy ich efekt. Pierwsze poważniejsze zmiany możemy dostrzec po kilku tygodniach, w niektórych przypadkach trzeba poczekać jeszcze dłużej.

Pomimo że pozycjonowanie zajmuje trochę czasu. Nie warto iść na skróty. Co prawdą przyniosą one szybki efekt, ale nie będzie on etyczny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyszukiwarka odkryje taką manipulację wynikami. Wtedy musimy się liczyć karą z jej strony oraz gwałtownym spadkiem pozycji.

Optymalizacja strony oraz ciągłe jej doskonalenie i dostarczanie jak najlepszych treści przyniesie nam zadowalający stabilny efekt. Znalezienie się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania wpływa nie tylko na rozpoznawanie naszej marki, ale także na większy ruch na stronie, który przyczynia się do większych zysków. Warto zatem pomyśleć o całym pozycjonowaniu, jako o inwestycji, która w przyszłości zapewni nam większy dochód i sukces marki.