Dla osoby prowadzącej bloga wyszukiwarka jest głównym źródłem czytelników. Z tego powodu powinno nam zależeć na tym, aby nasza witryna znajdowała się jak najwyżej. Żeby wziąć udział w wyścigu o najlepsze pozycje, należy nie tylko ciekawie pisać, ale również wiedzieć jak pozycjonować bloga. Jak jednak zrobić to samemu i osiągnąć zamierzony rezultat?
Zacznij od sprawdzenia Google Analytics
Pozycjonowanie warto rozpocząć od sprawdzenia statystyk naszej strony. Najlepiej zrobić to poprzez dedykowane narzędzie – Google Analytics. Jest ono nie tylko darmowe, ale również pozwala sprawdzić wiele danych, które można dodatkowo segmentować według własnych potrzeb.
Dzięki Google Analytics sprawdzimy między innymi:
– liczbę odsłon
– źródła wejść
– odwiedziny na konkretnych artykułach
– liczbę nowych i powracających użytkowników
Żeby zacząć korzystać ze statystyk, musimy podpiąć indywidualny kod śledzenia do naszej strony. W tym celu należy zalogować się do Google Analytics, a następnie podać dane swojej strony. Narzędzie samo przygotuje dla nas odpowiedni identyfikator, który umieścimy na stronie.
Jeśli korzystamy z platformy typu WordPress, podpięcie Google Analytics będzie znacznie prostsze dzięki dedykowanym wtyczkom na przykład Yoast. Poprowadzą nas one przez kolejne etapy lub automatycznie pobiorą kod za naszym wcześniejszym pozwoleniem.
Dobór słów kluczowych
Słowa kluczowe, czyli frazy, to wyrażenia, z jakich korzystają użytkownicy, aby odszukać pożądaną treść. Dzielimy je na frazy generyczne oraz long-tail. W obu przypadkach muszą one być dostosowane do wyszukiwać użytkowników, jak i naszej oferty.
Frazy generyczne są najbardziej konkurencyjne. Należą do nich ogólne słowa kluczowe, takie jak: sport, słodycze, sukienki. Liczba witryn, która się nimi posługuje, jest ogromna. Dlatego najwyższe pozycje zajmują wyłącznie największe portale. Małym stronom zaleca się równoległe wykorzystanie słów long-tail.
Frazy long-tail, czyli z długim ogonem, to dłuższe i bardziej doprecyzowane wyrażenia. Składają się one z kilku wyrazów, które opisują dany produkt. Będą to zatem takie frazy jak: czerwona sukienka za kolano, sporty wyczynowe Zakopane, tanie słodycze wegańskie Wrocław. Można nietrudno się domyślić, że osoby wyszukujące tego rodzaju frazy są bardziej nastawione na zakup i wiedzą, czego szukają. Dlatego warto z nich korzystać również w przypadku bloga, który jest wyszukiwany na takich samych zasadach jak inne portale, czy sklepy internetowe.
Wykorzystanie fraz na blogu
Jeśli udało nam się już wybrać najlepsze słowa kluczowe, powinniśmy czym prędzej wykorzystać je na blogu. Gdzie jednak powinny się znaleźć? Jednym z najgorszych sposobów jest umieszczenie ich w dużej ilości i w nieodmienionej formie. Brak naturalności wzbudzi uwagę nie tylko użytkowników, ale także wyszukiwarki. W 2020 roku przesyt słów kluczowych może przynieść odwrotny efekt od oczekiwanego!
Dlatego też dostosujmy ilość fraz kluczowych do długości tekstu. Nie bójmy się również ich odmieniać. Google coraz lepiej radzi sobie z językiem polskim i nie będzie problemu, jeśli wyrażenie będzie odmienione przez przypadki. Skupmy się przede wszystkim na naturalnym wydźwięku treści.
Słowa kluczowe powinny znaleźć się nie tylko w samej treści. Pamiętajmy, aby użyć ich również w metadanych, a także w tekście alternatywnym grafik. W artykule zaś możemy je jeszcze bardziej podkreślić, stosując pogrubienie czcionki.
Optymalizacja metadanych
Dodanie metadanych jest bardzo istotne w optymalizacji bloga, jednakże często jest omijane. Jak się okazuje, niesłusznie. Metadane to elementy, które są widoczne na stronie z wynikami. To z nimi użytkownik ma najpierw styczność przed podjęciem decyzji o przejściu na witrynę.
Na metadane składa się tytuł strony oraz jej opis. Warto, aby uwzględnić w nich frazy kluczowe, które będą związane z tematyką bloga. Pozwalają one przekazać w prosty sposób, co się znajduje na stronie. Dobrze również zastosować w nich wezwanie do działania, aby zachęcić użytkownika do przeczytania artykułu. Długość opisu nie powinna być dłuższa niż 155 znaków ze spacjami, natomiast tytuły – 60 znaków ze spacjami.
Przyjazne adresy URL
Adres URL powinien być prosty i łatwy do zapamiętania. Ułatwi to użytkownikowi późniejsze odszukanie witryny, a także pomoże robotowi poprawnie zindeksować witrynę. W tym celu dobrze jest obrać schemat adresów URL, na który będzie się składać na przykład: nazwabloga.pl/kategoria/artykuł.
Unikajmy adresów, które nie mówią nic o zawartości. Nie powinny się zatem w nich znaleźć ciągi liter czy liczb. Konfigurację schematu adresów URL bez problemu odszukamy na głównym kokpicie WordPress w zakładce ustawienia – bezpośrednie odnośniki.
Pozycjonowanie bloga w podstawowym zakresie nie musi być bardzo czasochłonne. Dzięki optymalizacji treści oraz zastosowaniu słów kluczowych oraz metadanych, po kilku miesiącach powinniśmy zauważyć pierwsze efekty Google Analytics. Jeśli jednak zależy nam na jeszcze lepszych efektach, warto skorzystać ze współpracy z agencją pozycjonującą, która zadba zarówno o czynniki na stronie, jak i na zewnątrz.