Jak prowadzić kampanię marketingu szeptanego?

Jak prowadzić kampanię marketingu szeptanego

Odpowiednio przeprowadzona kampania marketingu szeptanego, pomoże nam trafić z przekazem do szerokiego grona odbiorców. Istnieje jednakże cienka granica między buzz marketingiem a nieprzyjaznym spamem oraz nachalną reklamą. Jak zatem powinna wyglądać skuteczna kampania, a czego należy unikać?

Skuteczność marketingu szeptanego

Marketing szeptany, inaczej też buzz marketing, ma na celu wywieranie wpływu na odbiorcę poprzez nienachalny przekaz reklamowy z pozytywnym wydźwiękiem. Działania tego rodzaju okazują się niezwykle skuteczne, jeśli przeprowadzi się je w odpowiedni sposób.

Profesjonalny marketing szeptany nie przypomina spamowych wątkach na forach, z którymi jest najczęściej kojarzony. Aktywność związana z buzz marketingiem ma na celu zaangażowanie grupy odbiorców, zainicjowania dyskusji oraz pilnowanie jej przebiegu. Dopiero kiedy wątek zaczyna wygasać lub skręcać na niewłaściwe tory, specjaliści od buzz marketingu ponownie podejmują działania, aby ożywić dyskusję.

Skuteczność marketingu szeptanego zależy przede wszystkim od dyskrecji i profesjonalizmu osób, które się nim zajmują. Tylko tak wszelkie działania podejmowane w tym kierunku nie przypominają spamu. Naturalny, nienachalny przekaz zwiększa wiarygodność wśród użytkowników, a to przekłada się na zwiększenie świadomości konsumentów i lepsze wyniki marki.

Niejedno oblicze marketingu szeptanego

Warto wiedzieć, że marketing szeptany może mieć różne oblicza. Nie zawsze są to standardowe wpisy na forach i inicjowanie tematycznych wątków. Buzz marketing obejmuje także media społecznościowe oraz sferę blogową.

Brand blogging

Polska blogosfera skupia wokół siebie wiele użytkowników internetu, którzy są jej stałymi odbiorcami. Obejmuje ona nie tylko tradycyjne blogi, ale także kanały vlogowe prowadzone np.: na YouTube. Brand blogging wykorzystuje przywiązanie użytkowników do danego blogera. W tym celu otrzymuje on w ramach współpracy produkty do przetestowania. Przekazane w formie artykułu czy też video spostrzeżenia oraz relacje wpływają na szerokie grono odbiorców. Warto jednak zadbać o naturalność przekazu, aby nie stał się on nachalną reklamą, która może zagrozić obu stronom, które podjęły ze sobą współpracę.

Community marketing

Media społecznościowe są jednym z najbardziej skutecznych dróg dotarcia do odbiorcy. Większość młodych oraz starszych użytkowników codziennie spędza na nich wiele czasu. Portale takie jak Facebook czy Instagram stały się także miejscem do umieszczania swoich opinii i rekomendacji, co zostaje nie bez znaczenia dla buzz marketingu. W tym celu wykorzystuje się wszelkiego rodzaju fanpage oraz grupy tematyczne, do których należą nasi potencjalni konsumenci. Publikacja opinii wśród członków takich grupy oraz inicjowanie dyskusji może szybko przynieść oczekiwane efekty oraz pomóc dotrzeć z pozytywnym przekazem na temat marki.

Marketing wirusowy

Marketing wirusowy należy do jednych z najbardziej skutecznych narzędzi, a jednocześnie do wymagających kreatywnych rozwiązań. Jego przewaga polega na wykorzystaniu obrazu jako głównego środka komunikacji. Stosowane są wszelkiego rodzaje memy, śmieszne obrazki oraz filmy. Mają one na celu zwiększenie zainteresowania marką. Im kreatywniejszy przekaz, tym częściej będzie on udostępniany dalej. Tak zwany efekt wirusowy polega na dobrowolne przekazywanie materiału dalej przez użytkowników social mediów i innych platform. Dlatego też wymaga on wiele kreatywności, aby stworzyć przekaz, który będzie kojarzył się z marką, ale nie będzie traktowany jako nachalna reklama.

Jak prowadzić skuteczną kampanię buzz marketingu?

Brak nachalności, spamu oraz etyka biznesowa – to bardzo ważne elementy skutecznej kampanii marketingu szeptanego. Żeby tego rodzaju forma promocji przyniosła spodziewany rezultat, warto unikać reklamowania wprost marki. Nie należy także przekłamywać, a już tym bardziej umieszczać negatywnych wpisów na temat konkurencji.

Cierpliwość oraz profesjonalne podejście przełoży się jednak na efekty marketingu szeptanego. Jest to zdecydowanie jedna z najtańszych form reklamy. Polega ona głównie na sposobie komunikacji z użytkownika poprzez fora tematyczne, social media, czy też osoby powszechnie znane.

Warto także zwrócić uwagę na aspekty psychologiczne. Wszyscy konsumenci chcą podejmować swoje decyzje zakupowe w sposób rozważny i nie ulegać reklamom. W tym celu sprawdzają wypowiedzi i opinie o danej marce. Jeśli zadbamy o systematyczne prowadzenie działań, a także na spójny przekaz w różnych kanałach, wywrzemy niemały wpływ na decyzję konsumenta.

Nie zapominajmy jednak o uczciwości. Wszelkie próby fałszu, mówienia o zaletach, których nie ma, zostaną szybko wychwycone przez użytkowników. Jeśli promowany produkt nie cieszy się najlepszą opinią, a my nie podejmiemy działań najpierw w tym kierunku, buzz marketing nie pomoże w polepszeniu naszego wizerunku. Marketing szeptany ma przede wszystkim na celu wzmocnienie pozytywnego przekazu. Tak zachowamy naturalność i zadbamy o skuteczność kampanii.