Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google

Od naszej pozycji w Google zależy sukces naszej strony. Im wyżej się znajdujemy, tym o wiele łatwiej o nowych klientów oraz rozwijanie swojego biznesu. Jak jednak sprawdzić własną pozycję  i jak ją poprawić, aby osiągnąć zamierzony cel?

Czym jest pozycja w Google?

Na początku warto się przyjrzeć, czym jest sama pozycja w Google. Mówiąc najprościej, jest ona miejscem w wynikach wyszukiwania, jakie wyświetlają się użytkownikowi po wpisaniu danej fazy. Należą do nich nie tylko wyniki organiczne, ale także linki sponsorowane, grafiki, wizytówki, a nawet oferty produktów.

To, jak wygląda rozkład poszczególnych wyników i w końcu, na jakiej pozycji sami się znajdziemy, zależy nie tylko od wpisanej frazy, ale przede wszystkim od algorytmu Google, który odpowiada za tworzenie rankingów. Pomimo że nie są znane wszystkie kryteria, jakimi się kieruje, dzięki wiedzy i doświadczeniu osób związanych z pozycjonowaniem, jesteśmy w stanie określić najważniejsze aspekty, odpowiadające za naszą pozycję. Tym samym możemy z większą świadomością nad nią pracować i osiągać jeszcze lepsze wyniki.

Jak sprawdzić swoją pozycję w Google

Im na wyższej pozycji się znajdujemy, tym zdobywamy większy ruch, który przekłada się na nasze dochody. Niezależnie od branży, w jakiej działamy, powinno nam zależeć na osiąganiu jak najlepszych wyników w wyszukiwarce. Jak jednak sprawdzić pozycję, na jakiej się znajdujemy?

Przede wszystkim warto się upewnić, że nasza strona, jak i jej podstrony, są zaindeksowane przez Google. Tylko tak mają one szansę, aby w ogóle się pojawiać w wynikach wyszukiwania. W tym celu możemy skorzystać z komendy: site:nazwawitryny.pl lub też sprawdzić nasz adres URL w Google Search Console.

Kiedy wiemy już, że nasza witryna pojawia się w wynikach wyszukiwania, warto zadać sobie pytanie, na jakiej pozycji się wyświetla. Oczywiście każde słowo kluczowe to odrębna pozycja, dlatego warto wytypować frazy, które są dla nas najważniejsze.

Najpopularniejszą i najprostszą metodą wciąż pozostaje analiza ręczna. Polega ona na samodzielnym sprawdzeniu pozycji, poprzez wpisanie danej frazy w wyszukiwarkę. Nigdy jednak nie będzie ona skutecznym sposobem, ponieważ każde wyszukiwanie jest zawsze dobierane indywidualnie poprzez naszą lokalizację czy historię przeglądania.

Znacznie prościej jest skorzystać z dedykowanych ku temu narzędzi. Jeśli nasza strona jest niewielka, możemy wypróbować darmowe programy, pozwalające na zmierzenie kilku wybranych fraz. Przykładem jest Gspot. Możemy także skonfigurować odpowiednio Google Search Console. W przypadku rozbudowanych witryn, gdzie potrzebujemy sprawdzić również inne statystyki, niezbędne może się okazać skorzystanie z płatnych, bardziej rozbudowanych narzędzi. Na polskim rynku najczęściej jest wykorzystywany Semstorm, czy też Senuto.

Sposoby pozycjonowania strony w wyszukiwarce

Jeśli po sprawdzeniu pozycji strony, nie jesteśmy zadowoleni z wyniku, warto nad nim popracować, aby znaleźć się na lepszym w miejscu. W takim celu służy właśnie SEO, czyli szereg narzędzi, które nie tylko pozycjonują witrynę, ale także ją optymalizują, aby osiągała coraz wyższe wyniki. Jak się bowiem okazuje, liczy się nie tylko, co przekazujemy, ale także sposób, w jaki przedstawiamy treść.

Działania on-site

Do działań on-site zaliczamy wszystkie czynności wykonywanych wokół strony. Mają one na celu zwiększenie klikalności oraz dostosowanie witryny do obecnych algorytmów Google. Na optymalizację strony składa się wiele działań, poniżej prezentujemy te najważniejsze.

Na stronie najważniejsza jest treść. Na jej odbiór wpływa hierarchia oraz układ nagłówków. Oddzielają one poszczególne segmenty tekstu, dzięki czemu Google wie, jaka jego część jest tytułem, a jaka tytułem paragrafu. Przyjmuje się, że nagłówek H1 powinien występować tylko raz w przypadku tytułu. Kolejne mniejsze nagłówki wykorzystujemy zaś treści, aby podzielić je segmentami, żeby były łatwiejsze w czytaniu.

Sama zaś treść musi być unikalna, czyli nieskopiowana z innych źródeł. Warto, aby faktycznie przekazywała ona wartość użytkownikowi, który zatrzyma się dzięki niej dłużej na stronie. To także najlepsze miejsce, aby zamieścić słowa kluczowe. Pamiętajmy, aby były one naturalnie wkomponowane w tekst i odpowiadały jego tematyce.

Działania off-site

W przypadku dziań off-site mówi przede wszystkim o linkowaniu. Pozyskiwanie linków zwrotnych ma duże znaczenie dla naszej pozycji. Dla Google jest to bowiem znak, że dana strona jest pożyteczna i dlatego odnośniki do niej znajdują się na innych witrynach.

Warto pozyskiwać tylko mocne linki, pochodzące ze stron o ugruntowanej pozycji, które same cieszą się wysoką pozycją oraz mają duży ruch organiczny. Jak sprawdzić, czy dany link jest mocny? Możemy kierować się dedykowanymi narzędziami jak Ahrefs czy Majestic, które mają swoje wskaźniki Trust Follow czy Domain Authority. Dla osiągnięcia wysokiego wyniku lepiej jest pozyskać tylko kilka mocnych linków, aniżeli cały szereg odnośników z wątpliwych źródeł.

Pozycjonowanie jest ciągłą pracą nad swoją stroną, aby zajmowała coraz wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania. W tym celu warto na bieżąco monitorować swoją pozycję, aby sprawdzać,  czy wprowadzone działania odniosły skutek. Poprzez optymalizację oraz linkowanie możemy osiągnąć zadowalające efekty, o ile będziemy nad nimi systematycznie pracować.