Zaplecze SEO to strona internetowa, która wspomaga pozycjonowanie innej witryny. Sama zaś musi wyglądać naturalnie, aby jej budowa zaplecza nie przypominała. Podpowiadamy, jak skonstruować odpowiednią stronę, która pomoże pozycjonować inne witryny.
Pozycjonowanie a dobre praktyki
Czasy SWL czy zewnętrznych narzędzi bezpowrotnie minęły. Jak zatem pozycjonować, aby nie narazić się algorytmowi Google? Przede wszystkim należy unikać metod, które należą do kategorii Black Hat SEO, czyli niedozwolonych praktyk, karanych przez Google. Początkowo mogą one przynieść zadowalające efekty, jednakże nie pozostaną długo niezauważone, a poniesione konsekwencje będą długo odbijać się na naszej stronie.
Pomimo że zaplecze SEO w swojej strukturze przypomina zwykłą stronę internetową, jego budowa może być znacznie bardziej skomplikowana. Witryna, która odgrywa dodatkową rolę pozycjonującą, musi spełnić znacznie więcej standardów, aby przyniosła efekt, a włożony w nią wysiłek nie poszedł na marne.
Dzięki odpowiednio zbudowanej strukturze oraz naturalnie pozyskanym linkom możemy zbudować zaplecze, które nie tylko będzie pomagało w pozycjonowaniu innej strony, ale także przynosiło dochód. Programy partnerskie, publikacje sponsorowane, czy reklamy to tylko niektóre źródła dodatkowej gotówki. Kluczem jest jednak poprawne stworzenie strony zapleczowej, która nie będzie przypominała spamu.
Dywersyfikowanie linków
Na początek pamiętajmy o podstawowej zasadzie pozycjonowania: roboty wyszukiwarki nie wspierają sztucznego manipulowania wynikami. Google popiera tylko naturalne pozycjonowanie, które z założenia ma opierać się na autentycznej wymianie linków do strony przez użytkowników. W praktyce wiemy jednak, że nawet najlepszy content potrzebuje wsparcia, aby odnaleźć się na wysokim miejscu.
Żeby zatem uniknąć podejrzenia o celowe manipulowanie wynikami, należy nie powielać tych samych czynności i nie linkować w strukturze zaplecza z poziomu niższego na wyższy. Dywersyfikacja linków jest najbezpieczniejszą metodą. Warto zwrócić uwagę na takie parametry ilość połączeń między stronami, anchory oraz źródła. Im większe zróżnicowanie zapewnimy, tym wywołamy lepsze wrażenie entropii, czyli nieuporządkowania.
Źródła linków
Naturalny profil linkowy nie wzbudza podejrzeń wyszukiwarki. Warto zatem pozyskiwać odnośniki z różnych źródeł. Dobrze podlinkowana strona zapleczowa sprawia, że wychodzące z niej odnośniki będą przekazywać większą moc.
Najbezpieczniejsze będą witryny powiązane tematycznie z naszą stroną docelową. Mogą to być wszelkiego rodzaju portale lokalne, blogi, serwisy branżowe, a także fora, blogi i media społecznościowe. Z kolei do bardziej wysublimowanych metod należą wpisy gościnne w serwisach zewnętrznych, artykuły sponsorowane, a także współpraca z dostarczycielami towaru lub z influencerami.
Pamiętajmy, że im lepszy odnośnik, tym więcej może nas kosztować. Zamówienie oraz publikacja artykułu sponsorowanego na znanym portalu może nas kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Podobnie wygląda współpraca z influencerami, gdzie korzystamy z ich zasięgu. Jeśli jest on duży, wzmianka na nasz temat oraz umieszczenie linku będzie związane z wyższymi kosztami. Warto jednak w miarę możliwości sięgać po droższe metody, które przyniosą nam zadowalający efekt.
Struktura zaplecza
Jak powinno wyglądać zaplecze? Nie ma jednej, uniwersalnego metody. Metody prezentowane poniżej są najczęściej wykorzystywane, nie są one jednak wole od wad. Wybrana przez nas struktura powinna odpowiadać naszym możliwościom, jak i przyzwyczajeniom.
Link-wheel
Struktura typu link-wheel (koło) jest prosta oraz skuteczna. W takim układzie każda ze stron zawiera minimum dwa backlinki: jeden odnośnik prowadzi do innej strony wspomagającej, a drugi do strony pozycjonowanej. Tym sposobem każda witryny pomaga sobie nawzajem. Musimy jednak uważać, aby nie stracić poszczególnych połączeń, ponieważ odczują to także pozostałe strony w strukturze.
Piramida
Poprzez piramidową strukturę zaplecza możemy zgromadzić sporą ilość odnośników. Metoda ta jest ciężka do wychwycenia przez roboty wyszukiwarki. Dzięki rozszerzaniu każdego poziomu liczba powiązań poszczególnych stron jest znacznie zdywersyfikowana. Pamiętajmy jednak, że duża liczba węzłów osłabia część linków. Piramida sprawdza się dobrze w linkowaniu zewnętrznym, gdzie produkty linkują do podkategorii, a te z kolei do kategorii itd.
Gwiazda
Pomimo że na pierwszy rzut oka struktura gwiazdy wygląda na bardzo skomplikowaną, jest bardzo logiczna, a jednocześnie bezpieczna i skuteczna. W tym układzie łatwo jest wykorzystać odnośniki z for czy z mediów społecznościowych. Każdy z linków prowadzi do jednej strony docelowej. Dzięki temu nie tracą one mocy i zachowują naturalny efekt.
Podsumowanie
Stworzenie sieci zapleczy, które linkują do siebie nawzajem, jest bez wątpienia trudnym zadaniem. Wymaga ono nie tylko znajomości zasad SEO, ale także czasu oraz pieniędzy. Każdą powstałą witrynę należy na bieżąco monitorować oraz obserwować. Dzięki temu dostarczy ona mocnych linków. Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi środkami oraz narzędziami warto skorzystać z pomocy specjalistów. Agencja pozycjonująca bardzo często posiada swoją własną sieć zapleczy, które wykorzystuje dla swoich klientów.