Blog jest coraz częściej wybieranym medium w strategii marketingowej. Sięgają po niego zarówno osoby prywatne jak też firmy. Żeby zaczął on generować znaczne przychody, wymaga paru inwestycji oraz czasu. Z jakim kosztem powinniśmy się liczyć?
Zalety prowadzenia bloga
Prowadzenia bloga jest jednym z najbardziej skutecznych, a zarazem najtańszych sposobów na promowanie swojej marki. Dostarczanie ciekawych artykułów umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców i zwiększenie rozpoznawalności naszych usług.
Na bloga decydują się osoby, które chcą wypromować swoją markę osobistą. Tworząc dobry content, zbierają wokół siebie odbiorców, co umożliwia im wchodzenie we współpracę z różnymi markami. Dzięki publikowaniu u siebie artykuł sponsorowanych dotyczących produktów, mogą one zarobić pieniądze. Dodatkowy przychód dostarczają także emitowane reklamy w obrębie witryny. Tym samym blog zarabia nie tylko na siebie, ale może być naszym dodatkowym albo nawet i głównym źródłem finansowych.
Nie zapominajmy także jak dużą rolę, odgrywają blogi prowadzone przez firmy. Podstrona z tematycznymi artykułami pomaga pozycjonować witrynę w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu firmowy blog może stać się źródłem wiedzy i wskazówek dla naszej grupy odbiorców, a tym samym zwiększy on zaufanie do marki i przywiązanie klientów.
Czy można prowadzić bloga za darmo?
W przypadku firm blogi są umieszczane na tej samej domenie, co strona marki. W związku z tym należy je dodać do ogólnych kosztów prowadzenia witryny. Co jednak z prowadzeniem witryny przez osobę prywatną?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić swojego bloga za darmo. W internecie istnieje kilka popularnych systemów, które dają taką możliwość. Należy do nich m.in. Blogger czy WordPress.com. W przypadku tych witryn nie ponosimy opłaty za zakup domeny ani hosting.
Jednakże nie ma niczego za darmo. Bezpłatne prowadzenie strony wiąże się ze sporymi ograniczeniami. Nie mamy możliwości wprowadzenia wielu wtyczek ani śledzenia statystyk. Ponadto strony typu blogspot są trudne w pozycjonowaniu, co w efekcie przekłada się nasz ograniczony zasięg.
WordPress.com czy WordPress.org?
Zastanawiając się nad kosztami prowadzenia bloga, warto spojrzeć na najpopularniejszy system do jego prowadzenia, czyli WordPress. Być może nie wszyscy mają świadomość, że istnieją jego dwie wersje: wordpress.com oraz wordpress.org. Obie umożliwiają prowadzenie strony internetowej, ale na całkowicie innych warunkach.
WordPress.com to bezpłatny system, na którym możemy utworzyć stronę. Nie musimy płacić za domenę ani hosting. Jednakże niedostępne jest wiele wtyczek, a ich dodanie jest możliwe tylko przy wykupieniu subskrypcji. Cena za pakiet, który umożliwia optymalizację witryny pod SEO, kosztuje miesięcznie 95,75 zł. Pamiętajmy jednak, że nawet przy płatnym planie to nie my jesteśmy właścicielami witryny. Co to w praktyce oznacza? Musimy mieć świadomość, że nasza strona może zostać usunięta przez system, jeśli nie będzie spełniała pewnych warunków itp.
Inaczej wygląda w przypadku WordPress.org. System jest polecany dla osób oraz firm, którym zależy na profesjonalnym wyglądzie oraz na możliwości zarabiania na blogu. Usługa jest bezpłatna, aczkolwiek to my musimy zakupić domenę oraz wybrać hosting. Nie mamy też ograniczeń takich jak w przypadku worpdress.com. Ponadto to my jesteśmy właścicielami witryny, nie może ona zostać usunięta przez system.
Cena hostingu oraz domeny
Jeśli zależy nam na profesjonalnym blogu, musimy liczyć się z kosztem hostingu oraz domeny. Ich cena może być zróżnicowana pod względem naszych potrzeb. Domeny są dostępne na wielu internetowych giełdach. Koszt może się zaś wahać od kilku złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych za domenę. Cena zależy przede wszystkim od popularności nazwy. Jeśli nazwa w domenie zawiera popularne słowo kluczowe, musimy liczyć się z jej wyższym kosztem.
Jak wygląda sytuacja z hostingiem? Tutaj powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na środowisko, które musi spełniać nasze wymagania, bezpieczeństwo danych oraz stabilność. Ceny hostingu mogą być za symboliczne kwoty. Jeśli jednak zależy nam na długoterminowym prowadzeniu bloga, hosting może nas 100-500 zł.
Inne opłaty związane z prowadzeniem bloga
Wykupienie domeny oraz hostingu to jedno. Żeby jednak blog stał się popularny i zgromadził wokół siebie społeczność, musi mieć inspirującą i ciekawą treść. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby regularnie publikować artykuły, warto zacząć współpracę z copywriterem. Koszt pojedynczego tekstu może kosztować od kilkudziesięciu złotych.
Dobrze jest także wzbogacić artykuły o zdjęcia, czy grafiki. Możemy posiłkować się bankami zdjęć na darmowej licencji, jak też wykupić dostęp do płatnych zbiorów. Z kolei grafik pomoże nam przygotować pozostałe ilustracje, jak też infografiki, które urozmaicają treść i ułatwiają jej odbiór użytkowników.
Prowadzenia bloga wymaga poświęconemu mu czasu jak też wydatków. Pomimo tego wysiłek ten jest jak najbardziej opłacalny. Tym sposobem możemy stać się popularnym blogerem lub też wypromować usługi swojej firmy.