Kreowanie wizerunku w wyszukiwarce internetowej

Kreowanie wizerunku w wyszukiwarce internetowej

Wizerunek to rzecz, nad którą pracujemy latami. Również w internecie nie jest on dany raz na zawsze. Dlatego warto wspomóc swoją markę dzięki stosowaniu narzędzi z zakresu SEO PR. Odpowiednie działania oraz ciągły monitoring zadbają o utrzymanie stabilnego wizerunku i ochronią go od kryzysu.

Strona internetowa i content to nie wszystko

Kiedy zastanawiamy się nad kreowaniem wizerunku w internecie, pierwsza na myśl może przyjść nam publikacja ciekawych treści, prowadzenie profili na mediach społecznościowych, czy też dostosowywanie wyglądu strony do oczekiwań użytkowników. I oczywiście, działania z zakresu SEO oraz contentu są bardzo ważne, jednakże to nie wszystko, o co należy zadbać. Nasz wizerunek to także opinie, jakie krążą w internecie. Chwila nieuwagi i cały wysiłek może pójść na marne.

Dlaczego to takie ważne? Warto przypomnieć sobie, w jaki sposób sami ostatnio dokonywaliśmy wyboru usługi lub produktu. Zdecydowana większość z nas, (bo ponad 90%) sprawdza najpierw opinię w internecie. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać zdanie osób, które już mają kontakt z ofertą i są w stanie ją nam polecić lub odradzić.

Zwróćmy także uwagę, że strony z opiniami na dany temat mogą pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwarki, zwłaszcza wtedy, gdy użytkownik będzie wpisywał odpowiednie zapytania. Dlatego też nie mogą one ujść naszej uwadze. Kilka niepochlebnych wyników, może skutecznie obniżyć sprzedaż wśród nowych klientów.

Aktywne monitorowanie wizerunku

Trzymanie ręki na pulsie to najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkim działaniu. Dzięki skutecznie przeprowadzonej akcji pomawiające treści nie będą rozpowszechniane dalej. W tym celu możemy sami śledzić wyniki na nasz temat, jak też skorzystać z dedykowanych narzędzi do monitorowania marki.

Jaki mamy zatem wybór, kiedy spotkamy się z negatywną opinią? Możemy próbować zneutralizować niepochlebny wpis, albo go usunąć. Jednakże, zanim podejmiemy taką decyzję, warto zastanowić się i sprawdzić, czy wystawiona opinia jest zgodna z prawdą lub ktoś wystawił ją celowo. W przypadku, kiedy komentarz ma znamiona pomówienia, możemy zgłosić go do administratora. Jeśli nasze działania nie przyniosą rezultatu, możemy skierować je jeszcze wyżej i zgłosić się do organów ścigania. Powinien być to jednak nasz ostateczny krok.

W wielu jednak przypadkach, kiedy nie ma podstaw do usunięcia wpisu, możemy próbować go zneutralizować. Odpowiednio wystosowana odpowiedź obroni wizerunek firmy. Dzięki niemu zyskamy w oczach innych użytkowników. W zależności od sytuacji możemy zaproponować rekompensatę dla niezadowolonego klienta. Warto także wyciągnąć z tej sytuacji wnioski, aby nie dopuścić do drugiego takiego zdarzenia.

Wykorzystanie SEO wizerunkowego

Narzędzia SEO mogą pomóc nam w ochronie wizerunku. Żeby lepiej to zrozumieć, warto przedstawić jego główne cele, jakimi jest pozycjonowanie stron pod dane słowa kluczowe. Działania z jego zakresu umożliwiają kontrolowanie własnej pozycji.

Głównym celem SEO wizerunkowego jest próba umieszczania jak najwyżej wyników ze stronami o pochlebnej opinii. Będzie to zatem nie tylko nasza strona główna, ale także witryny, gdzie są zamieszczone komentarze na temat naszych usług lub też warunków pracy.

W tym celu wykorzystuje się publikację pozytywnych, a jednocześnie merytorycznych opinii oraz artykuły i wpisy na blogach i mediach społecznościowych. Żeby osiągnąć dobry wynik w wyszukiwarce, muszą być one zoptymalizowane pod kątem SEO.

Depozycjonowanie negatywnych opinii

Podobnie jest także wykorzystywane SEO w celu depozycjonowania negatywnych opinii. Warto jednak wykorzystać tylko te metody, za które nie grozi nam kara ze strony Google. Unikajmy zatem tak zwanego negatywnego linkowania wybranych stron w celu obniżenia ich pozycji. Takie działania nie tylko wymagają czasu i nakładów finansowych, ale także nie są zgodne z przepisami prawa i zasadami wyszukiwarki.

Jak zatem depozycjonować strony? Najprościej poprzez pozycjonowanie innych witryn, które zawierają pozytywne wpisy na nasz temat. Dzięki takim zabiegom wybrane strony mogą znaleźć się na wyższej pozycji, a wybrana negatywna witryna zajmie niższe miejsce.

SEO PR – jak długo utrzymują się rezultaty

Wyniki wyszukiwania mogą zostać przetasowane, kiedy pojawi się kolejna zmiana algorytmu. Wtedy też wiele stron traci swoje dotychczasowe miejsce, a wysiłek idzie na marne. Żeby tak się nie stało, warto zadbać o SEO pozycjonowanych stron. Jeśli zadbamy o ich optymalizację, strukturę  i słowa kluczowe oraz będziemy unikać negatywnych praktyk, nasza pozycja nie powinna ulec zmianie.

Zwróćmy jednak uwagę, że pod tym względem mamy wpływ tylko na strony, które zarządzamy. Jeśli zatem depozycjonowaliśmy witryny, mogą one wrócić na swoje miejsce i znów zagrozić naszemu wizerunkowi. Tego typu sytuacja jest zależna tylko od algorytmu, a niekoniecznie od pozycjonera.

Warto zatem zdecydować się na współpracę z agencją, która ma doświadczenie w zakresie SEO PR.  Wiedza oraz praktyka umożliwią osiągnięcie jak najbardziej stabilnych efektów, poprawiających wizerunek w internecie.