Aby zaplecza były skuteczne, czyli wspomagały pozycjonowanie docelowej witryny, muszą być odpowiednio podlinkowane. W tym celu wykorzystywane są schematy linkowania, które pomagają zapanować nad tym procesem. Jakie modele wyróżniamy i które sprawdzą się najlepiej w danym przypadku?
Dlaczego linkowanie jest tak ważne?
Link building jest jednym z najważniejszych narzędzi, które może nam zapewnić dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania. Opierając swój profil linkowy na silnych i zaufanych domenach, unikamy kary ze strony wyszukiwarki, a co za tym idzie – spadku witryny w wynikach.
Odnośniki do naszej strony internetowej możemy pozyskiwać z wielu miejsc. Jednym z nich jest zaplecze, czyli specjalna witryna, która powstała, aby pozycjonować inne. Profesjonalne zaplecze SEO jest skonstruowane w ten sposób, aby wyglądać jak normalna strona, dzięki czemu nie budzi podejrzeń ani użytkowników, ani robotów wyszukiwarki. Ponadto, jeśli zadbamy o jej jakość, będzie ona posiadała dobrej jakości linki przychodzące oraz generowała ruch.
Linkowanie zaplecza musi jak najbardziej przypominać naturalny schemat, aby nie wzbudziło żadnych podejrzeń. Dzięki niemu wyszukiwarka nie dostrzeże połączeń między stronami, a my będziemy dysponowali pełną garścią odnośników do naszej strony.
Różne metody linkowania
W idealnym świecie dobre treści są polecane między użytkownikami oraz witrynami. I chociaż takie działania mają miejsce, to żeby zaistnieć, musimy poprzeć się pozyskanymi odnośnikami. Dlatego budujemy sieć zapleczy. Możemy natrafić wtedy na problem – jak je linkować, aby regulować poziom mocy?
W tym celu powstały schematy, które mają za zadanie ułatwić nam łączenie ze sobą poszczególnych zapleczy, aby przekazywały jak najwięcej mocy i jednocześnie zapewniały stabilność oraz bezpieczeństwo działań.
Do metod linkowania zaliczamy, takie schematy jak:
– koło
– piramida
– gwiazda
Poszczególne modele dobieramy w zależności od naszych możliwości i przyzwyczajeń. Pomimo że żadna z tych konstrukcji nie jest wolna od wad, umożliwia linkowanie pomiędzy stronami w skuteczny sposób. Oczywiście najwięcej zależy od nas samych i od jakości działań, których się podejmiemy.
Schemat koła
Linkwheel, czyli schemat koła, należy do jednych z najpopularniejszych, jak też najprostszych schematów linkowania. W modelu tym poszczególne serwisy mają dwa linki wychodzące (do drugiego zaplecza, jak i do pozycjonowanej strony) oraz jeden linki przychodzący z innej strony w tym schemacie.
Podobnie jak w pozostałych schematach, opieramy się tutaj na dziedziczeniu anchorów. Dzięki wariacjom danego odnośnika linki nabierają mocy, a my możemy zadbać nie tylko o prawidłowe przeskoki pomiędzy serwisami, ale także o ich tematyczność. Tym samym czwarta strona w kole ma wpływ na wszystkie poprzednie witryny, co tylko umacnia przekazywane przez nas odnośniki. Musimy jednak dbać o trwałość koła, ponieważ jego przerwanie poskutkuje spadkiem mocy wszystkich linków.
Piramida linków
W tym schemacie układamy z wybranych witryn piramidę, kierując się ich jakością. Na samym szczycie ma znajdować się pozycjonowana witryna. Możemy ułożyć taki model z wielu stron. Uważajmy jednak, aby nie tworzyć zbyt wielu rzędów, ponieważ możemy stracić nad nimi wszystkimi kontrolę.
W piramidzie każdy kolejny rząd jest mocniejszy od poprzedniego. Tym samym do pozycjonowanej witryny linkuje tylko kilka stron, które są najsilniejsze w naszym schemacie. Piramida niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim zaś umożliwia wytracanie się odnośników, które pochodzą ze stron o wątpliwej reputacji. Dodatkowo jesteśmy w stanie jeszcze lepiej zataić celowe linkowanie pomiędzy stronami.
Wady? Za wadę takiego modelu możemy uznać mniejszą moc, jaką przekazujemy docelowej witrynie. Ponadto musimy uważać, aby nie stracić kontroli nad całym schematem, co może się zdarzyć w przypadku dużej ilości linków.
Gwiazda
Model Gwiazdy jest prosty i nie wymaga dużej kontroli. Zawiera on w sobie linki należące do różnych witryn takie jak katalogi, czy zaplecza konkurencyjne. Przypomina on schemat Koła, jednakże w tym przypadku nie przekazujemy mocy pomiędzy poszczególnymi stronami. Każda z witryn nich linkuje bezpośrednio do pozycjonowanego serwisu.
Zaletą takiego rozwiązania jest wykorzystanie linków ze stron, które nie są zapleczami. Dlatego możemy w nim zawrzeć także media społecznościowe i inne portale. Model ten warto rozszerzyć o kolejne gwiazdy. Dzięki temu zbudujemy system kilku mocnych serwisów, które będą postrzegane na równi ze stroną pozycjonowaną. Musimy jednak liczyć się z tym, że takie działania są co prawda skuteczne, ale wymagają dużych nakładów pracy oraz czasu.
Podsumowanie
Najlepsze linkowanie jest linkowaniem naturalnym, a co za tym idzie chaotycznym. Powyższe schematy mają jednak za zadanie kontrolę tego chaosu i stworzenie takiej sieci zapleczy oraz powiązanych stron, które będą wspierać siebie nawzajem, a przede wszystkim pozycjonowaną witrynę. Warto dobierać je przede wszystkim ze względu na swoje własne możliwości, aby móc bez problemu zapanować nad całą konstrukcją.