Moja strona nie jest widoczna w Google

Moja strona nie jest widoczna w Google

Dlaczego nasza strona nie wyświetla się w Google? Jeśli nie jesteśmy pewni, czy jest ona obecna w wyszukiwarce, warto przeczytać najczęstsze powody takiej sytuacji. Zdarza się bowiem, że problem nie leży w samej indeksacji, ale w obraniu niewłaściwej strategi.

Problem z indeksacją

Żeby strona mogła wyświetlać się w wyszukiwarce, musi zostać zindeksowana. Wydaje się to oczywiste, jednakże niejednokrotnie okazuje się, że problem leży w naszej lub dewelopera nieuwadze. Jak zatem sprawdzić, czy nie zablokowaliśmy indeksacji witryny?

Na zindeksowanie naszej witryny pozwalamy w pliku robot.txt, który powinien znajdować się na każdej stronie. Służy on do instruowania robotów wyszukiwarki, jak też do przekazywania informacji, czy podstrona ma być indeksowana, czy też nie. Jeśli w pliku jest zawarta dyrektywa Disallow: / niestety strona nie pojawi się w wyszukiwarce. Dyrektywa pozwalająca na dodanie strony do wyników wyszukiwania to Allow: /.

Jeśli korzystamy z platformy WordPress, warto dodatkowo sprawdzić ustawienia Widoczność dla wyszukiwarek. Będzie ona działać podobnie jak niewłaściwa dyrektywa w pliku robot.txt. W efekcie nasza strona zostanie zablokowana dla Google.

Przyczyna braku indeksacji może znajdować się w jeszcze innym miejscu – w metatagach. Żeby to sprawdzić, należy wejść w narzędzia dla deweloperów, a następnie odszukać noindex. Jeśli odnajdziemy taki tag wiemy już, dlaczego strona nie jest widoczna w wyszukiwarce.

Strona nie zdążyła jeszcze zostać zindeksowana

Kiedy jesteśmy właścicielami nowej strony internetowej i nie pomożemy Google w jej indeksacji, będziemy musieli odczekać kilka dni, zanim roboty wyszukiwarki do niej dotrą. Nowe witryny nie mają jeszcze linków zewnętrznych, dlatego Google dociera do nich z pewnym opóźnieniem.

Jednakże możemy ten proces przyśpieszyć. Wystarczy, że skorzystamy z narzędzia Google Search Console i prześlemy mapę witryny. W tym przypadku na indeksację będziemy musieli czekać tylko kilka godzin, a nie dni.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasza witryna została już zindeksowana, możemy sprawdzić to poprzez wyszukiwarkę. Nie wyszukujmy jednak wybranych słów kluczowych czy nazwy strony. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że witryna będzie znajdować się na dalszych stronach wyszukiwarki i jej nie odnajdziemy. Zamiast tego wpiszmy w wyszukiwarkę komendę site:nazwastrony.pl. Jeśli witryna jest zindeksowana, Google powinna nam pokazać listę ze wszystkimi jej podstronami.

Niska pozycja w rankingu

Niekiedy może nam się wydawać, że nasza strona nie wyświetla się w wyszukiwarce. Jednakże zdarza się, że z jej indeksacją oraz ustawieniami jest wszystko w porządku. Mało tego, jest widoczna w Google, jednakże zajmuje bardzo daleką pozycję w rankingu. W efekcie nie ma ona szans na generowanie ruchu, a my czujemy się w internecie niewidzialni.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną może być chęć konkurowania z największymi markami, kiedy my dopiero startujemy.  Możemy mieć przygotowane całe zaplecze oraz zoptymalizować stronę pod kątem SEO oraz UX. Jeśli jednak wykorzystujemy tylko ogólne, najbardziej konkurencyjne słowa kluczowe, stajemy do bardzo nierównego wyścigu, w którym jesteśmy skazani na porażkę.

Jak zatem się przed nią uchronić? Przede wszystkim warto rozbudować portal o dodatkowe treści, gdzie zastosujemy różne słowa kluczowe, w tym te z dłuższym ogonem. Jest na nie znacznie mniejszy popyt. Jednakże w efekcie mogą one generować większe zyski, aniżeli ogólne frazy, na które pozycjonują się wieloletnie firmy.

W miarę rozwoju oczywiście również i na pozostałe słowa kluczowe zyskalibyśmy widoczność. Jednakże pozycjonowanie na nie wymaga czasu. Warto zatem dywersyfikować swoje działania i wybierać różnorodne frazy.

Niewłaściwa optymalizacja SEO oraz brak contentu

Nasza strona nie będzie wyświetlana na wysokiej pozycji, jeśli nie będzie wartościowa dla odbiorcy. Dlatego też ważne jest, co na niej publikujemy oraz w jaki sposób. Nasze działania warto zatem wesprzeć optymalizacją serwisu pod kątem SEO oraz tworzeniem wartościowego contentu.

W ramach optymalizacji nie należy zapominać o takich elementach jak struktura strony. Powinna ona być jak najbardziej przejrzysta, a nawigacja po niej – łatwa oraz szybka. Dlatego nie bez znaczenia jest kod HTML, kompresja grafik czy optymalizacja treści. Jeśli połączymy te działania z  doborem odpowiednich słów kluczowych oraz linkowaniem zewnętrznym, możemy uzyskać satysfakcjonujący rezultat.

Istotne jest również rozbudowanie witryny o treść. Opisy produktów, poradniki czy prowadzenie bloga to idealne okazje także do umieszczenia słów kluczowych. Pamiętajmy o tym, aby nie kopiować treści z innych stron. Powinny one zostać także zoptymalizowane, a zatem nie może w nich zabraknąć nagłówków h1-h3, podzielenia tekstu na akapity czy wyróżnienia najważniejszych informacji.

Jak zatem widzimy, jest wiele przyczyn, dla których witryna nie może wyświetlać się w Google w ogóle lub być na wysokiej pozycji. Warto jak najszybciej sprawdzić, gdzie leży problem, aby móc od razu go rozwiązać i poprawić widoczność swojej strony oraz zwiększyć na niej ruch.