O co zapytać firmę pozycjonującą?

O co zapytać firmę pozycjonującą

Jakie pytania powinny paść przed rozpoczęciem współpracy z firmą pozycjonującą? Agencja, która będzie odpowiadać za naszą stronę oraz jej pozycję w wynikach wyszukiwania, powinna być przede wszystkim doświadczona i rzetelna. Jednak to nie wszystko. Dzięki sprawdzeniu paru podstawowych informacji mamy pewność, że powierzamy swoją stronę specjalistom.

Posiadane doświadczenie

Agencja pozycjonująca ma przed sobą bardzo odpowiedzialne zadanie – poprawienie widoczności naszej strony. Niezwykle istotne jest, aby była na tym polu odpowiednio doświadczona, żeby jej działania przyniosły pożądany skutek. Dlatego sprawdzenie portfolia, czy też zapytanie o posiadane doświadczenie jest jak najbardziej na miejscu.

Profesjonalna firma pozycjonująca będzie się wyróżniać szerokim portfolio, obejmującym różnorodne branże. Nie bez znaczenia jest także zasięg jej działania. Czy funkcjonuje tylko lokalnie, czy też globalnie? Jakie rozwiązania proponuje dla swoich klientów? Ważne, aby doświadczenie agencji pokrywało się z naszymi oczekiwaniami oraz branżą. Jeśli chcemy działać globalnie, warto współpracować z firmą, która zajmuje się już tego rodzaju działaniami.

Pracownicy wybranej agencji powinni również posiadać wiedzę dotyczącą aktualizacji algorytmów i procesu pozycjonowania stron, które zostały przez nie dotknięte. Plusem będzie również identyfikacja przyczyny wprowadzenia filtrów Google oraz wyprowadzenie z nich stron internetowych.

Stosowanie nieuczciwych praktyk, które przynoszą szybki efekt, jest skuteczne tylko na krótką metę. Nieznajomość algorytmów lub celowe ich łamanie przyczyni się do nałożenia na naszą stronę kary. Wyjście z niej jest bardzo długim i kosztownym procesem, dlatego dobrze, aby agencja wiedziała jak bezpiecznie pozycjonować oraz jak wyprowadzać z kar witryny, które już wcześniej zostały nimi obciążone.

Sposób pozycjonowania naszej strony

Przejrzystość działań oraz współpraca z klientem jest jednym z najważniejszych aspektów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze agencji. Wybrana przez nas firma nie powinna bowiem wzbudzać w nas nieufności. Dlatego też warto, aby przed każdą współpracą z agencją, omówić obecną strategię naszej firmy oraz przedstawić jej najbliższe cele.

Unikajmy agencji, które czynią z pozycjonowania tajemnicę. Jeśli nie otrzymujemy informacji, skąd pozyskiwane są linki, możemy mieć przypuszczenie, że pochodzą one z niskiej jakości źródeł. Kupowanie odnośników, czy też automatyczne spamowanie blogów i forów dyskusyjnych to pewna droga, aby otrzymać od wyszukiwarki karę.

Ponadto w ramach pozycjonowania niezbędna jest również rozbudowa treści na stronie. Przygotowane teksty budują nasz wizerunek, angażują odbiorcę i wzbogacają witrynę o dodatkowe słowa kluczowe. Dlatego tak istotne jest, aby agencja pozycjonująca dysponowała zespołem copywriterów, którzy nie tylko potrafią mistrzowsko operować słowem, ale także znają zasady SEO.

Pamiętajmy, że w końcu w naszych działaniach chodzi przede wszystkim o to, aby nasza strona jak najlepiej sprzedawała. Dlatego zajęcie wysokich pozycji na losowych frazach nie będzie wystarczające. Cóż po dużym ruchu, który będzie przynosił niewielkie rezultaty? Duża liczba odwiedzin przy jednoczesnym niskim wskaźniku konwersji powinna w nas wzbudzić niepokój. Agencja pozycjonująca powinna się zatem skupić na dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorców, aby zwiększyć sprzedaż.

Sposób raportowania działań

Na efekty pracy SEO jak zwykle trzeba chwilę poczekać. Jeśli po kilku tygodniach współpracy zauważymy tylko niewielkie zmiany pozycji na poszczególne frazy, nie powinno nas to nie niepokoić. Jednakże, co innego, gdy taka sytuacja nie zmienia się przez kilka miesięcy. Żeby uniknąć wydawania pieniędzy na niedziałającą usługę, warto zmierzyć jej efektywność poprzez sprawdzenie raportów, które agencja powinna nam regularnie przesyłać.

Przede wszystkim zaś powinniśmy unikać firm, które wysyłają wyłącznie raporty słów kluczowych. Oprócz niego ważne są bowiem także inne czynniki, które wpływają ostatecznie na naszą pozycję. W raporcie powinna być uwzględniona analiza liczby konwersji, przedstawienie najważniejszych parametrów z Google Analytics, a także informacje o pozyskanych linkach i przygotowanych publikacjach.

Dzięki regularnemu raportowaniu będziemy bardziej zaangażowani w proces pozycjonowania naszej strony. Dobrze też, abyśmy mogli weryfikować rozwój treści na naszej stronie i dobór nowych słów kluczowych. Sprawdzenie merytoryki i adekwatności tekstów jest niezwykle cenne zwłaszcza w przypadku niszowych branż, gdzie dostęp do zewnętrznych informacji może być utrudniony.

Zarówno nam, jak i agencji powinien przyświecać jeden cel, jakim jest zwiększenie rozpoznawalności naszej marki, a co za tym idzie – zwiększenie sprzedaży. Dlatego wybierzmy taką firmę, której zależy przede wszystkim na współpracy. Przejrzystość działań oraz regularne raportowanie to tylko niektóre z rzeczy, które powinna ona zapewniać. Powierzajmy swoje strony tylko zaufanym firmom, z którymi współpraca przychodzi z łatwością.