Optymalizacja wyników Google

Poprawienie wyników strony w Google pomaga nam w zdobywaniu nowych klientów. W tym celu warto sięgnąć po cały wachlarz działań, jakie oferuje nam SEO. Zarówno optymalizacja, jak i pozycjonowanie to niezbędne narzędzia w marketingu. Jaki zakres obejmują oraz czym się różnią?

SEO a pozycjonowanie

Pomimo tego, że przywykliśmy utożsamiać ze sobą terminy SEO i pozycjonowanie, w rzeczywistości oznaczają one inny zakres pracy. Mają jednak wiele punktów wspólnych takich jak ten sam cel, którym jest osiągniecie wysokiej oraz stabilnej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jaka jest zatem między nimi różnica? SEO związane jest przede wszystkim z optymalizacją strony w tym: jego kodu, treści czy grafik. Z kolei pozycjonowanie to szereg działań off-site. Należy do nich między innymi pozyskiwanie linków, analityka internetowa, a także content marketing.

Co obejmuje SEO, czyli optymalizacja stron internetowych?

Pod pojęciem SEO kryją się te działania, które mają zoptymalizować stronę pod kątem wytycznych i algorytmów Google. Dzięki temu mogą one realnie wpłynąć na naszą pozycję. Do opracowania indywidualnej strategii optymalizacji wykorzystywany jest audyt SEO, który sprawdza poszczególne elementy strony wymagające poprawy.

Optymalizacja treści

Treści są nie tylko podstawą każdej strony internetowej. Mają one także bezpośredni wpływ na naszą pozycję, a dodatkowo wpływają na zachowanie użytkowników. Jako czynnik behawioralny, mogą sprawić, że odbiorcy bardziej się zaangażują i będą bardziej skłonni do podjęcia decyzji o zakupie naszych produktów, jak też skorzystania z usług. 

Jednocześnie jednak teksty muszą być zoptymalizowane pod wymogi SEO. W tym celu nie możemy pominąć takich aspektów jak odpowiednie nagłówki HTML (H1-H3), rozmieszczenie oraz ilość słów kluczowych, a także unikalność publikowanego contentu. W efekcie przygotowany tekst powinien być zbudowany przyjaźnie dla użytkownika, a także zawierać słowa kluczowe, które nie pomniejszą jego naturalności.

Metaznaczniki

Metaznaczniki są wyświetlane na karcie z wynikami wyszukiwania. Składa się na nie meta title oraz meta description. Są to elementy HTML, które określają opis oraz tytuł danej podstrony. Powinny być one wszystkie unikalne, a także interesujące, aby zachęcić użytkownika do przejścia na naszą witrynę.

Długość meta title nie powinna być dłuższa aniżeli 60-70 znaków ze spacjami. Google nie podaje dokładnej ilości znaków. Jednakże wiemy, że wyświetla tytuły do 600 px bez ich ucinania. Dobrze, aby zawrzeć w nich słowo kluczowe, a także nazwę marki.

Z kolei meta description może być długi na 150 znaków ze spacjami. Skuteczny opis powinien zwięźle przedstawiać ofertę i korzyści, a do tego zawierać call to action, czyli wezwanie od działania typu: „przekonaj się sam”, „zamów teraz”.

Dane strukturalne

Jeśli chcemy wyróżnić się na stronie z wynikami wyszukiwania, dane strukturalne przyjdą nam z pomocą. Dzięki nim możemy przedstawić dodatkowe informacje o naszej stronie czy usłudze. Do możliwych rozszerzeń należy średnia ocen, data publikacji, zdjęcia, filmy, dodatkowe linki do podstron czy opinie użytkowników.

Dane strukturalne wpływają na zainteresowanie użytkowników, z powodu urozmaicenia naszego wyniku o dodatkowe informacje. Tym sposobem strona zwraca na siebie większą uwagę. Pamiętajmy jednak, że wdrożenie danych strukturalnych nie gwarantuje nam, że wszystkie informacje będą zawsze wyświetlane w wyszukiwarce. Aczkolwiek warto je uwzględnić w trakcie optymalizacji witryny.

Linkowanie wewnętrzne

Do optymalizacji SEO zalicza się również likowanie wewnętrzne. Polega ono na rozmieszczeniu odnośników na naszej stronie do innych podstron. Tym sposobem zarówno użytkownicy, jak i roboty wyszukiwarki mogą dotrzeć do wszystkich części witryny.

Linkowanie wewnętrzne usprawnia indeksację witryny, a co zatem idzie – jej pozycjonowanie. Linki wewnątrz strony możemy zamieszczać nie tylko w menu, ale także w mapie strony, paginacjach, artykułach, opisach i sekcjach typu podobne produkty czy klienci kupili również.

Pozycjonowanie

Czym zatem jest pozycjonowanie? Jak się łatwo już domyśleć, pozycjonowanie jest skupione przede wszystkim na działaniach off-site, a zatem na zewnątrz strony. Nie traktujmy jednak tych zadań oddzielnie. Zarówno optymalizacja, jak i pozycjonowanie to ważne elementy SEO, które powinny iść ze sobą w parze.

Link building

Pisaliśmy już o linkowaniu wewnętrznym, warto zatem przejść do link buildingu. On również polega na operowaniu linkami, jednakże tym razem pochodzą one z zewnętrznych portali. Pozyskiwane odnośniki są poleceniem naszej strony i potwierdzeniem, że jest ona wartościowa, dlatego link do niej został zamieszczony na innej witrynie.

Aby link building przynosił efekty, pozyskane linki muszą pochodzić z dobrych domen. Najważniejsza dla nas powinna być reputacja oraz zaufanie strony, gdzie chcemy umieścić odnośnik. Tego rodzaju linki możemy zdobywać między innymi poprzez: artykuły sponsorowane bądź gościnne, własne zaplecza SEO, wizytówki, fora internetowa, media społecznościowe.

Jak widzimy, na SEO wpływa wiele zagadnień. Obejmuje ono zadania zarówno wewnątrz witryny, jak i na zewnątrz. Agencje marketingowe na ogół dysponują osobnym zespołem, którego rolą jest dbanie o wyżej wymienione aspekty. Samodzielne pozycjonowanie oraz optymalizowanie witryny jest zabiegiem dość pracochłonnym. Dlatego warto zastanowić się nad zleceniem SEO ekspertom.