Wejście na nowy rynek jest zawsze trudne. Inni klienci, przyzwyczajenia oraz konkurencja wymuszają zmianę myślenia, jak i nawyków. Pomimo że SEO w USA nieróżni się znacząco od polskiego, warto znać podstawowe różnice, które powinny determinować pozycjonowanie witryny na zagranicznym rynku. Co zatem musimy wiedzieć na temat SEO w Stanach Zjednoczonych?
Użytkownicy internetu w USA
Stany Zjednoczone są bez wątpienia największym rynkiem na świecie. Taka sytuacja stwarza nie tylko wiele nowych możliwości, ale także wyzwań, jakim musimy stawić czoła. Duży rynek to także duża konkurencja. Im lepiej poznamy amerykańskiego klienta, tym mamy większą szansę na dotarcie do niego. Kim zatem jest użytkownik z USA?
Dostęp do internetu w Stanach Zjednoczonych ma prawie 90% mieszkańców, co daje nam ponad 300 milionów użytkowników. Najczęściej wykorzystywaną wyszukiwarką jest Google. Jednakże sporty odsetek osób korzysta również z wyszukiwarki Yahoo oraz Bing. Jest to prawie 12% wszystkich użytkowników, a zatem ponad 30 milionów osób nie korzysta z Google.
Rynek amerykański należy do największych na świecie. Musimy jednak liczyć się ze sporą konkurencją, zwłaszcza w przypadku e-commerce. Amazon i eBay to wciąż główne platformy do zakupów online. Jeśli zatem planujemy wejść na ten rynek, musimy nie tylko przygotować odpowiednią strategię, ale także uzbroić się w cierpliwość. Dzięki pozycjonowaniu na właściwe słowa kluczowe możemy zobaczyć efekty swojej pracy i zdobywać nowych, amerykańskich klientów.
Jaką domenę w USA wybrać?
Na amerykańskim rynku wybór domen jest ogromny. Jedną z najpopularniejszych jest oczywiście „.us”, która jest nakierowana na użytkowników w USA. I właśnie o tym warto pamiętać, zanim się na nią zdecydujemy. Domena „.us” jest związana ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie z Wielką Brytanią czy z Australią.
Jeśli zatem planujemy docierać do wszystkich anglojęzycznych użytkowników, warto wybrać domenę międzynarodową, czyli „.com”, która jest lepiej traktowana przez wyszukiwarkę. Dodatkowo umożliwia ona tworzenie różnych wersji językowych strony, bez konieczności rejestrowania nowych domen krajowych. Pamiętajmy też, aby w Google Search Console ustawić kierowanie na Stany Zjednoczone.
Brytyjski angielski czy angielski?
Najpewniej mamy świadomość, że język angielski w Wielkiej Brytanii nie jest taki sam, jak ten w Ameryce Północnej. Różni się on nie tylko akcentem, ale także gramatyką i używanymi słowami. Z racji tego, że Google dostosowuje wyniki wyszukiwania do zapytań użytkowników, musimy być świadomi, jakiego języka używamy.
Dobierane słowa kluczowe mogą być wyszukiwane globalnie. Pamiętajmy też, że kalka z języka polskiego na angielski nie jest najlepszym pomysłem. To, co działa na naszym rynku, na zagranicznym może nie przynieść rezultatu. Dlatego szukajmy fraz dla konkretnego regiony czy kraju.
Pozycjonowanie i linkbuilding
Powierzchnia Stanów Zjednoczonych jest bardzo duża. Z tego powodu możliwości dostarczania usług lub produktów na terenie całego kraju są dość ograniczone. Jeśli zatem chcemy nakierować działania na dany region, powinniśmy skorzystać z pozycjonowania lokalnego. Ma ono szczególne znaczenie przypadku sklepów internetowego. Czas i koszt przesyłki z jednego wybrzeża na drugi mogą być spore. Dlatego użytkownicy decydują się na sklepy online, które znajdują się w ich okolicy.
Pozycjonowanie lokalne
SEO w USA nie różni się diametralnie od SEO w Polsce. W przypadku pozycjonowania lokalnego skorzystamy zatem z takich samych procesów, co tutaj. O czym nie możemy zapomnieć? Przede wszystkim pamiętajmy, aby dodać witrynę do Google Moja Firma, a następnie utworzyć wizytówkę z adresem i innymi informacjami, wyświetlanymi w internecie. Ponadto, aby osiągać wysokie wyniki w danym regionie, wykorzystujmy lokalne frazy kluczowe, wzbogacone o nazwę miasta lub stanu.
Linbuilding
Algorytm Google jest sprawiedliwy dla stron z całego świata. Dlatego pozycjonując stronę w USA, również warto o pozyskiwanie dobrych linków. Starajmy się umieszczać linki na stronach o dużym autorytecie. Mogą być to katalogi, ale także blogi, fora czy portale lokalne. Pamiętajmy jednak, że domena musi być przypisana do danego kraju, dlatego nie powinniśmy linkować z zapleczy, z których korzystamy w Polsce.
Dostosowanie do urządzeń mobilnych
O konieczności przystosowania strony do komórek oraz tabletów jest mowa już od kilku, dobrych lat. Jednakże wciąż możemy spotkać się z witrynami, które nadal nie przeszły tego chrztu. W przypadku Stanów Zjednoczonych dostosowanie strony do urządzeń mobilnych ma duże znaczenie.
Podobnie jak w Polsce udział telefonów w przeglądaniu internetu w USA wynosi ponad 50%. Zwracając uwagę na większą liczbę mieszkańców po drugiej stronie Atlantyku, zaprojektowanie wersji mobilnej witryny wydaje się wręcz obowiązkowe. Bez tego możemy utracić sporą część użytkowników.
Kiedy poznamy bliżej amerykański rynek oraz swoją grupę docelową, rozpoczęcie działań nie powinno stanowić dużego problemu. Pamiętajmy, że w końcu liczy się jakość i dostosowanie usługi do potrzeb konsumenta. Optymalizując stronę pod kątem technicznym oraz merytorycznym mamy szansę, aby osiągnąć zadowalające efekty nie tylko w USA.